fa de foto's op een schaal van 1:10 000 werden afgeleverd bij de Meetkundige Dienst van Rijkswaterstaat. Omdat het Kadaster nog niet beschikte over een fotogrammetrische afdeling vervaardigde deze dienst van genoemde foto's grondplans op astralon (een maatvaste kunst stof) op schaal 1:2000. Uit deze grondplans konden nauwkeurige werkkaarten worden gemaakt. Op deze werkkaarten (de werkplans II) werden de resultaten van de metingen van nieuwe wegen en waterlopen ingetekend. Daarna konden met de planimeter oppervlakte en waardebepalingen worden uitgevoerd, op basis waarvan de nieuwe kavelindeling kon worden ontworpen. Na het herstel van de dijken en het droog maken van de polders werd in 1954 de hoofd infrastructuur hersteld. In dat jaar werden ook al de eerste nieuwe wegen aangelegd en hoofd waterafvoeren naar de nieuw te bouwen gemalen gegraven. De werkzaamheden van de herverkaveling in het terrein bestonden daarnaast ook uit het verwijderen, onderspitten en opslaan van miljoenen kubieke meters spoelzand. Dit spoelzand werd ook benut voor de nieuwe wegen. Voor de nieuwe landbouwwegen waren een drietal verhar dingsbreedtes ontworpen. Alle hadden een breedte tussen de insteken aan de landzijde van de bermsloten van ongeveer 15 m. Besloten werd, dat deze buitenin- steken de eigendomsgrenzen zouden vormen tussen de openbare wegen en de aangrenzende kavels. De kadastrale werkzaamheden tijdens de eerste twee jaren: 1954 en 1955 De veldwerkzaamheden van het kadastrale bureau van ruilverkaveling bestonden de eerste jaren uit: Bijstand bij de uitvoering van de eerste schatting; Het uitzetten van de assen van nieuwe wegen en waterlopen; Het voorbereiden van de later uit te voeren fotovlucht door bepaling van de coördinaten van de 150 met schijven zichtbaar gemaakte paspunten. waterlopen en dijken op verzekerde punten circa 2000 schijven te plaatsen. De schijven hadden een diameter van 35 cm. De punten werden verzekerd door middel van kadstenen of het ondergronds plaatsen van een bierfles, ijzeren- of drainbuis, welke werd afgedekt met een tegel. Ook met kadstenen verzekerde punten van voor de ramp werden op deze wijze van een vliegschijf voorzien. Toen het gebied door KLM-Aerocarto gevlogen werd waren lang niet alle wegen van het 500 km lange nieuwe wegenstelsel aangelegd noch waren alle nieuwe waterlopen gegraven. Om toch op de werkkaarten 1:2000 de begrenzingen van wegen en waterlopen met voldoende precisie te kunnen afbeelden werden vóór de fotovlucht alle assen van wegen en waterlopen in het terrein uitgezet en de knikpunten onder gronds verzekerd met bierflessen. Bovengronds werden er aspiketten geslagen en voorzien van een vliegschijf. Dat had tot gevolg, dat op de werkplans II, waarop de kavelindeling zou worden ontworpen en berekend, de knikpunten van de assen konden worden getekend. Van deze punten werden, zoals zij destijds werden De meetkundige grondslag werd alvast verdicht door langs bestaande wegen. Figuur 2. Dwarsprofielen van de wegen. IJ.OO 5. 5 O "I 5.00 CB iL'L'-' x:±:y 5.P0 m JiWsn s.oom V" j"o S.OÖM P* ju O O «w 2.? o »ti

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2004 | | pagina 20