genoemd, de "machinecoördinaten", dat waren de door middel van fotogrammetrie gemeten coördinaten bepaald. Met behulp van de standaardbreedtes van de wegen en voorzover dwarsprofielen van water lopen al bekend waren konden vanuit de assen de begrenzingen (in streeplijn) op de kaarten worden ingetekend (zie figuur 3). Verdichting van de meetkundige grondslag le fase: Door de beschikbaarheid van de "machinecoördinaten" van knikpunten van de assen werd het mogelijk de grondslag fijn mazig te verdichten. Wat het kadastrale werk betreft kon in het voorjaar 1956 het Bureau van Uitvoering een eerste fase afsluiten, omdat de terinzagelegging van de Lijst van Recht hebbenden en de Uitkomsten van de eerste gesteld. Voorts wordt nogmaals gesteld, dat het niet noodzakelijk is, dat nieuwe grondslag- punten "een grotere nauwkeurigheid hebben, dan die uit de luchtfoto's verkregen is". 2e Fase: Verzekeringsproblemen. De knik punten van de assen van nieuwe wegen en waterlopen waren dus in "machinecoördi naten" bekend. Het probleem was echter, dat deze bovengronds met piket en vliegschijf verzekerde knikpunten door de aanleg van de wegen, waterlopen en kavelgrenzen vrijwel altijd zouden worden verstoord. Ook de onder grondse verzekering met bierflessen e.d. was niet bestand tegen de aanleg van genoemde werken. Na de aanbesteding van een werk, maar nog voor de uitvoering werden als "verklikkers" buiten de werkstrook van weg of waterloop vier rood geverfde piketten geslagen in de vorm van een kruis, (zie figuur 4) en op een vaste maat van bijvoorbeeld 20 m aangemeten aan het eerder ver zekerde knikpunt van wegassen. Figuur 3. Assen van wegen met een knikpunt en vliegschijf. schatting had plaatsgevonden. De veertien daagse werkbespreking van de kadastrale ruilverkavelingsdienst van Zierikzee op 25 mei 1956 had daarom een bijzonder karakter. Een nieuwe fase van de herverkaveling was begonnen: alle aandacht zou nu worden gericht op de voltooiing van de werkplans II, onont beerlijk voor het maken van het plan van toedeling. Daarvoor was verdere verdichting van de meetkundige grondslag langs de nieuwe wegen en waterlopen nodig. In het verslag van deze werkbespreking lezen we dan ook: "dat de meetkundige grond slag en detailmetingen onze aandacht zullen vragen". Vanuit die grondslag zouden na het ontwerpen van de kavelindeling ook alle nieuwe kavelgrenzen moeten worden uitgezet. Een nieuwe werkverdeling voor deze werkzaamheden werd tijdens deze vergadering besproken en vast- machinecoördinaten bekende knikpunten van de wegassen kunnen worden gereconstrueerd. Voorts werden na de aanleg van de weg of waterloop in of tegen de bochten nieuwe grondslagpunten geplaatst en onder gronds verzekerd met een draineerbuis. Het gebruik van drainbuizen om grondslagpunten te verzekeren was bepaald niet nieuw. Bij de Pruisische driehoeksmeting, die in het Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde van 1885 wordt beschreven, wordt al gesproken over de verzekering met draineer- N Figuur 4. Rode piketten als verklikkers. cnikpunt met vlieou-hitf Pr°*iït ""Cn ,ode piketten knikpunt met vlieg»chljf pikeltrn "*t~/ 59

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2004 | | pagina 21