noemt.6 Een engelstalige gids van de kerk geeft een beschrijving en afbeelding van grafmonu menten, epitafen en grafstenen.7 Grafsteen en epitaaf van Snellius werden in deze selectie niet opgenomen. Beide komen wel voor in een formele beschrijving anno 1864 en de epitaaf in een beschrijving van 1944.8 Een nog in de handel zijnd boekje uit 1992 pretendeert alle grafzerken en epitafen te beschrijven, de steen van Snellius komt er inderdaad in voor (volg nummer 145, grafnummer 27), maar zijn epitaaf ontbreekt daarin!9 De website www.pieterskerk.com geeft wel de geschiedenis van de kerk en somt orgels en andere bezienswaardigheden op, maar de grafstenen en -monumenten mankeren nog. Snellius-monumenten Hoe dan ook: in de vloer bevindt zich in het zuidwestelijk deel een grafzerk met de tekst: "Hier leggen begraven Mr Willebrordus Snellius in sijn leven professor matheseos sterf op den 30 Octobris 1626. ende Maria de Lange, sijn huisvrouwe sterf op den 11 Novembris 1627". De in opdracht van hun kinderen aangebrachte gepolychromeerde stenen epitaaf bevindt zich tegen de westgevel aan de zuidkant van de deur en draagt een Latijnse tekst met bovenaan de letters D.O.M., de afkorting van Deo Optimo Maximo. De tekst wordt verheven en eervol omlijst: er is sprake van een heuse memorie plaquette. Pilaren en gebroken fronton zetten de tekst in een apart kader, afgescheiden van de gewone wereld. In de gebroken fronton bovenaan bevindt zich het familiewapen Snellius met drie rozen. ("Doordat de even tueel aanwezige wapens op epitafen niet het belangrijkste element ervan vormen zijn deze monumenten in tegenstelling tot de wapen borden in het algemeen niet ten offer gevallen aan het iconoclasme van 1795", aldus een algemene bron.10) Onder is de ruimte tussen de consoles onder de pilaren voorzien van funeraire symbolen: een kleed en een zand loper als teken van de wegvliegende tijd. Een vertaling van de Latijnse tekst is als volgt'1 Aan God, de Allerhoogste en Allergrootste en aan het nageslacht gewijd. Voor de allerberoemdste en geleerdste man de Heer Willibrord Snel van Royen, de oogappel van de wiskundigen onder de Nederlanders en aan de Academie die hier de beroemdste is, in alle opzichten de beroemdste, schranderste, waardigste en meest verdienstelijke professor in de wiskunde, alsmede voor de alleruit- nemendste, reinste Vrouwe Maria de Lange zijn allerdierbaarste echtgenote, hebben de bedroefde kinderen dit gedenkteken als bewijs en als onbetwijfelbaar teken van hun eerbied jegens hun ouders opgericht. Overleden 30 oktober 1626. Overleden 11 november 1627. 63 7 Leiden Pieterskerk, Leiden 1997, p. 13-26 8 K.J.F.C. Kneppelhout van Sterkenburg, De Gedenkteekenen in de Pieterskerk te Leyden, Leiden 1864 nrs 83 en 84.; E.H. ter Kuile. De Nederlandsche Monumenten van Geschiedenis en Kunst dl VII. Leiden en Westelijk Rijnland, Den Haag 1944 (epitaaf 11) 9 Bianca van den Berg, De Pieterskerk in Leiden, Utrecht 1992 Zie noot 6. 11 Vertaling van J.A. Veering, ontleend aan (13)

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2004 | | pagina 25