Voor ii gelezen.... Florike Egmond - Nederland in de maak. Landschap tussen verleden en toekomst. Zwolle/Den Haag 2002, ISBN 90 400 8740 7, 240 hlz Dit boek is verschenen naar aanleiding van het 200-jarig bestaan ven het Nationaal Archief (vroeger Algemeen Rijksarchief). Aan de hand van archiefmateriaal wordt getoond hoe het Nederlandse landschap in de laatste 200 jaar is veranderd. Drie thema's staan hierbij centraal, het eerste is Nederland en water. Dit gaat over de vaak gespannen relatie van ons land met het water. Water dat ook een bron is van leven (drinkwater) en vermaak. Overstromingsrampen van de grote rivieren, de watersnoodramp en de Delta werken zijn met kaarten en vooral door fraaie, soms nostalgische foto's in beeld gebracht. Het volgende thema is Nederland ontsloten, hierin staat de komst van nieuwe vervoermiddelen centraal met als gevolg de aanleg van kanalen, wegen en spoorwegen. Ook hier zijn het vooral de foto's die de aandacht vragen. Vol verbazing kijkt men op blz. 162/163 naar een winterse foto uit 1971 van een bijna lege snelweg Den Haag - Amsterdam, wat een verschil met de hedendaagse drukte! Het laatste thema is Nederland ruimtelijk ontsloten. Hierin komt de ruimtelijke ordening van stad en land aan de orde. De groei van steden maar ook de afbraak van vestingwerken, stadsuitbreidingen en vernieuwingen maar ook droogleggingen en verkavelingen. Interessant bij al deze aspecten is de invloed van 'deskundigen' op het ontwerpen en uitvoeren van werken en de gevolgen van veranderingen van inzichten, denken we alleen maar aan ruilverkavelingen vroeger en nu. Door de rationele planning uit de begintijd is veel historisch landschaps- schoon verloren gegaan, gelukkig zijn tegen woordig de inzichten veranderd. Dit alles is ruim geïllustreerd met foto's en afbeeldingen van kaarten. Jammer is echter dat zeer veel kaarten veel te klein zijn weergegeven waar door men nauwelijks kan genieten van de informatie die op die kaarten is te vinden, daarvoor zal men zelf naar het Nationaal Archief moeten gaan! Dit is vooral het gevolg van de relatief kleine paginagrootte: 16,5 x 23 cm. Wat dat betreft zijn de foto's veel interes santer. Het boek bevat verder een voorwoord van de directeur van het Nationaal Archief en ver volgens interviews met enige landschaps architecten en stedenbouwkundigen nl. Dirk Sijmons, Eric Luiten en Joost Schrijnen. Aan hen werd gevraagd naar hun favoriete locaties in Nederland en naar de plekken die zij haten, naar hun visie op de betekenis van geschie denis in het landschap en hun ideeën over hun vak en hun toekomstvisie. Boeiende leesstof, nemen we als voorbeeld de uitspraken van Sijmons over 'Ruimtelijke hokjesgeest': "In Nederland is ooit bedacht dat werken niets met wonen te maken heeft en dat wonen weer niets te maken heeft met ontspanning. Al die activi teiten moesten dus in gescheiden ruimtelijke 68 Nationaal Archief landschap tussen verleden en toekomst Waanders Uitgevers

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2004 | | pagina 30