conglomeraten worden opgeborgen en binnen elk daarvan moest worden geoptimaliseerd In het Hoge en Lage Bergsche Bos ten noord oosten van Rotterdam is dat onderscheid tot in de finesses doorgevoerd. Bij de ingang moetje beslissen of je komt om te frisbeeën, pick nicken, zwemmen, poedelen of vissen en of je op skates, de fiets of lopend bent. Dat staat dus allemaal op bordjes en er staat natuurlijk ook steeds op de bordjes aangegeven wat er allemaal niet mag...!" Zoals gezegd interes sante leesstof maar hoe kijken we over twintig, vijfentwintig jaar naar de opvattingen van deze planologen? Dit gedeelte beslaat ongeveer een derde deel van het boek. Daarna volgen de hiervoor genoemde drie thema's over de veranderingen van het Nederlandse landschap. Gezien de veelheid van aspecten is de tekst noodzakelijkerwijs beknopt gebleven. Dat is jammer want diverse malen zou de lezer wat meer willen weten. Men moet het nu doen met korte inleidingen en de teksten bij de vele illustraties. Het is daarom ook te betreuren dat er geen literatuurverwijzingen zijn opgenomen. Wel begint elk themahoofdstuk met archiefinformatie over de afbeeldingen. Jammer is echter dat sterk verkleinde afbeeldingen hier op een donkerblauwe achtergrond zijn afgebeeld en daardoor nauwelijks herkenbaar zijn. Al met al is dit een boeiend en instructief boek maar het blijft vooral een KIJKboek. N. Mattier e.a. - De Nieuwe Hollandse Waterlinie. Zwolle/Asperen 2001 ISBN 90 400 9553 I, 152 bit. Deze publicatie verscheen naar aanleiding van een zomermanifestatie over de Hollandse waterlinie in het fort Asperen. De toenmalige staatssecretaris van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij G.H. Faber schreef een voorwoord. Het boekwerk bestaat verder uit drie bijdragen van verschillende auteurs: A. Nicolaas Matsier - Een goed bewaard geheim. Dit is een aardig geschreven, gedeelte lijk geschiedkundig verhaal over het ontstaan van de Hollandse Waterlinie (1672 tot de Franse tijd) en de Nieuwe Hollandse Waterlinie (vanaf 1815). Duidelijk komt naar voren dat de in de loop der tijden veranderde inzichten in verdediging en aanval de oorzaak waren dat de vestingwerken steeds sneller verouderden en aangepast moesten worden aan nieuwe aanvals- technieken. Deze bijdrage is geïllustreerd met zwart/wit afbeeldingen van ontwerpen voor vestingwerken en wapens en verder met een groot aantal foto's van ons leger in de mobili satietijd 1939-1940. Deze foto's hebben weinig te maken met de tekst van Matsier, ze geven wel een aardig tijdsbeeld over hoe het toen was gesteld met ons leger. Aan het eind wordt de geraadpleegde literatuur genoemd. B. Carl de Keyzer - Panorama's van de linie. Deze bijdrage bevat 21 panoramafoto's van vestingwerken en forten van de Nieuwe Hollandse Waterlinie. De zwart/wit foto's met formaat 29 x 9 cm zijn weergegeven over twee pagina's. Onbegrijpelijk is dat er bij-de foto's niets is vermeld. Men moet steeds op de laatste twee bladzijden van deze bijdrage kijken om te lezen op welk fort of vestingwerk de foto betrekking heeft. De kwaliteit van de foto's valt tegen, een aantal is te donker en vaak vraagt de beschouwer zich af wat er eigenlijk te zien is. Zo zijn er op een op blz. 68 wat grote letters te zien, maar wat is de betekenis? Op blz. 98 en 99 staat een foto met wat bomen en struiken maar wat heeft dat te maken met vestingbouw? Het ontbreken van een toelichting bij de foto's is duidelijk een tekort. C. Selma Schepel - De waterlinie in de eenen twintigste eeuw. Deze bijdrage begint met een geschiedkundig overzicht over de totstand koming van de Nieuwe Hollandse Waterlinie. Vervolgens worden een aantal kunstwerken beschreven, heel bijzonder is hierbij de zogenaamde 'plofsluis', het meest bizarre werk van de hele waterlinie. De aanleg van het Amsterdam-Rijnkanaal vormde een groot probleem: geïnundeerde gebieden zouden via dit nieuwe kanaal kunnen leeglopen. Daarom werd in 1934 een bijzondere versperring bedacht. Over het kanaal werd een kolossale betonnen container gebouwd met daarin vijf bakken, die gevuld waren met zand, grind en puin. De bodem kon tot ontploffing gebracht worden, zodat de puinmassa in het water zou storten en het zo afsluiten. Deze plofsluis heeft nooit dienst gedaan want bij de Duitse inval in 1940 was het werk nog niet klaar..... no

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2004 | | pagina 31