Het tweede gedeelte van deze bijdrage bestaat uit een beschrijving van negen forten anno 2001Het fort het Hemeltje is nu in gebruik als vuurwerkopslagplaats. Een projectontwikkelaar mocht het fort Steurgat verbouwen tot luxe koopappartementen. Staatsbosbeheer en Natuurmonumenten laten het fort Hinderdam welbewust verwaarlozen en het fort Voordorp is nu een partycentrum. Een compromis tussen wilde natuur en behoud van het verdedigings werk wordt nagestreefd bij het kleine fort Spion, dat eigendom is van de Gemeente- waterleidingen Amsterdam en verpacht aan de Wandel - en fiets - fortenstichting die daar een bescheiden natuurkampeerterrein exploiteert. Een paar andere forten zijn nog in beheer bij Defensie. Deze bijdrage is rijk geïllustreerd met kleuren foto's en kleurenafbeeldingen. Deze publicatie is inhoudelijk een aardig boek maar het is duidelijk dat er nauwelijks overleg is geweest tussen de drie auteurs. Sommige feiten genoemd door Mazier worden weer herhaald door Schepel. De foto's van De Keyzer zouden mooi als aanvulling hebben kunnen dienen op de tekst van de twee andere schrijvers, maar dat is niet gebeurd. In feite hangen de drie bijdragen als los zand aan elkaar. Het enige gemeenschappelijke is het onderwerp: de Nieuwe Hollandse Waterlinie. Deze publicatie zal waarschijnlijk interessant zijn geweest voor de deelnemers aan de zomer- manifestatie fort Asperen 2001 maar lezers die dieper gaande informatie willen over deze typisch Hollandse verdedigingswerken kunnen beter een ander boek raadplegen, bijvoorbeeld het in de H.C. van oktober 2003 op blz. 92-94 besproken boek van Chris Will: STERK WATER. KMA Kaart, Catalogus van een tentoon stelling, die van 25 t/m 29 november 2003 is gehouden in de Grote Kerk van Breda. 50 blz. Ter gelegenheid van de 6th European Map Fair werd door samenwerking van de Koninklijke Militaire Academie met de Stichting Historische Cartografie van de Nederlanden een tentoon stelling samengesteld van materiaal van de KMA. De aanleiding was het 175 - jarig jubileum van deze Academie. De heer F. Irrgang schreef hierbij een zeer interessant, 22 bladzijden tellend artikel getiteld Landmeten en cartografie op de KMA in de 19e eeuw. De schrijver gaat eerst kort in op de cartografie en opleiding in het Staatse leger (1588-1795) en de Nederlandse militaire scholen van 1789 - 1828. Uitvoeriger is de bespreking van de Koninklijke Militaire Academie 1828 - heden). De TMK komt hier ter sprake evenals de uitvoering van de opname in het veld. Aandacht wordt besteed aan diverse docenten in de landmeetkunde zoals F.R Gisius Nanning, G.A. van Kerkwijk, A.E. Andrc de la Porte en M.H.A.J. van Meurs en ook aan de door hen geschreven handleidingen of leerboeken over de 'Werkdadige Meet kunst', geodesie, topografisch tekenen enz. Opmerkelijk is dat hier de naam van prof. Schols ontbreekt. Deze was niet alleen docent aan de KMA maar zijn leerboek over land meten en waterpassen is gebaseerd op de colleges die hij daar gaf. Andere onderwerpen die beknopt ter sprake komen zijn onder meer de landmeetkunde voor officieren in opleiding buiten de KMA, het maken van schetskaarten, kaarten ontwikkeld op de KMA, tactische oefeningen op de kaart en de bibliotheek. Alles bij elkaar is dit een interessant artikel over een in de geodetische wereld weinig bekend aspect van de militaire landmeetkunde en daarom is het zeker een ruimere bekendheid waard. De catalogus is keurig verzorgd met een aantal afbeeldingen in zwart/wit en kleur. Mogelijk is deze catalogus nog verkrijgbaar bij het secretariaat van de Stichting Historische Cartografie van de Nederlanden. Hier kan aan toegevoegd worden dat een monografie over dit onderwerp in de loop van dit jaar bij de KMA zal verschijnen. Toon Bosch - Om de macht over het water. De nationale waterstaatsdienst tussen staat en samenleving 1798-1849. Zaltbommel 2000, ISBN 90 288 1542 2, 248 blz. Dit is een buitengewoon interessant en boeiend boekwerk. "Tegen het decor van staats - en natievorming in de eerste helft van de 19e eeuw schetst het de achtergrond van het ontstaan van de nationale waterstaatsdienst, zijn maatschappelijke rol, zijn intern - organi satorische ontwikkeling en zijn omgang met de

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2004 | | pagina 32