locatie aan de Kanaalweg voor de metingen te instabiel was. Werkend, aanvankelijk zowel met het Defforges- als met het Von Sterneck- apparaat, had Vening Meinesz ook in het veld hinder van niet-gravitationele versnellingen en zon hij op methoden om die te elimineren. Dat bracht hem op de geniale gedachte hiertoe twee slingers in eenzelfde vlak en met gelijke uitwijking in tegenfase te laten bewegen, een concept dat hij in 1915 in zijn proefschrift beschreef en verwerkte in het Von Sterneck- apparaat, waarmee in een gedoken onderzeeër ook op zee voldoende nauwkeurig zwaarte kracht kon worden gemeten. Met steun van de Koninklijke Marine heeft dr.ir. Vening Meinesz in de jaren 1923-'39 - vanaf 1925 met een naar eigen inzicht gebouwd instrument - de wereld zeeën bevaren en tot dan talloze onbekende waarden van de zwaartekracht gemeten. Vanaf 1939 ook buitengewoon hoogleraar aan de TH Delft, gebruikte Vening Meinesz zijn metingen bij geowetenschappelijk onderzoek en publi ceerde hij daar uitvoerig over. Beroemd werd zijn reis met de KI8 in 1934-'35 van Den Helder via Buenos Aires en Kaap de Goede Hoop naar Australië en Nederlands Oost-lndië. Zelfs in 1951, toen anderen zijn 'dagelijks' meetwerk op zee al hadden overgenomen, voer hij nog een keer uit met de "Tijgerhaai". Najaar 1957 koos het intussen met moderne techniek verbeterde slingerapparaat voor het laatst zee. Genoeg bestaansrecht dus voor de RCGW, onder de auspiciën waarvan Vening Meinesz opereerde en die zijn werken uitgaf. Vening Meinesz' baanbrekende werk was een 'spin-off' van het werk waarvoor hij, nog steeds in het kader van de oorspronkelijke opdracht aan de RCGW, was aangenomen, namelijk het meten van de zwaartekracht in Nederland en omgeving, om aldus de schietloodafwijkingen te kunnen bepalen die aan de astronomische metingen zouden moeten worden toegekend. Als hier al sprake zou kunnen zijn van 'een uit de hand gelopen hobby', dan heeft die voor de RCGW, voor Nederland en voor de geodesie en de aardwetenschappen in het algemeen geen windeieren gelegd! Met zijn publicaties over de zwaartekrachtsmetingen en de interpretatie daarvan was hij jarenlang het gezicht van de Afb. 3. 14 november 1934: prof. Vening Meinesz vaart uit met de KI8. Coll.NCG.

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2004 | | pagina 7