Afb. 5. De Utrechtsebaan in Den Haag staat model voor de geodetische problematiek bij het 'multi-level 'gebruik van de ruimte. Bron: Geodesia. Tegenover de geometrische infrastructuur waarmee de NCG en haar voorgangsters zo vertrouwd zijn, respectievelijk waren, stelt deze subcommissie de geo-informatie-infra- structuur met de daarbij behorende problemen: kwaliteit en onzekerheid van de geometrische en thematische beschrijving van ruimtelijke objecten; automatische generalisatie in digitale geo-informatiebestanden; visualisatie in ruimte en tijd. Een greep uit het brede spectrum. Theoretische modellen, maar uiteindelijk wel met het oog op toepassingen in de praktijk. Misschien niet in de eerste plaats op de bodembeweging en het zeeniveau, maar op zaken die dichter bij huis lijken, bijvoorbeeld de consequenties van het meervoudige ruimte gebruik in de gebouwde omgeving met de behoefte aan een duurzaam 3D-kadaster. De commissie nam in 2002 met belangstelling kennis van het onderzoeksvoorstel Ruimte voor Geo-informatie, aangewezen als een zwaartepunt van het Kennis Infrastructuur (KIS) programma van de Interdepartementale Commissie voor Economische Structuurversterking (ICES) waarvoor het Kabinet nog in november 2003 diep in de buidel tastte. Gezien de aandacht voor het project INSPIRE (Infrastructure for Spatial Information in Europe), denkt de NCG sedert 2002 ook inzake de geo-informatie-infrastruc- tuur internationaal mee. Al sedert 1998 ziet de Raad voor de Vastgoedinformatie (Ravi) de NCG als zijn adviesorgaan inzake de technisch-wetenschappelijke aspecten van de geo-informatievoorziening in Nederland. Naast de geometrische infrastructuur van het land, vragen en krijgen dus ook geo-informa- tieve infrastructurele voorzieningen aandacht van de NCG. Welke eisen worden er eigenlijk gesteld aan digitale kernbestanden als de Grootschalige Basiskaart Nederland (GBKN) en het Actueel Hoogtebestand Nederland (AHN)? Vragen als deze leidden in 2003 tot het instellen van de Taakgroep Topografische Core Data; deels in het Engels om het grens overschrijdende karakter van dc problematiek te onderstrepen. Afb. 6. Het Actuele Hoogtebestand Nederland (AHN) geeft een werkbaar beeld van het vlakke Nederland. Bron: Geodesia. Epiloog In 125 jaar ontwikkelde de commissie zich van een ad hoe werk- en stuurgroep, die de Rijksdriehoeksmeting en dc Rijkshoogte meting tot stand moest brengen, tot een permanent overlegorgaan over geodetische wetenschappelijke vraagstukken in het algemeen. En die waren er genoeg, want het bestreken tijdvak gaf veel technische en weten schappelijke ontwikkeling te zien en de geodesie wist die te benutten. Al vóór de instelling van de RCGW was de meetcamera uitgevonden en in het jaar dat de commissie het nieuwe gebouw aan de Kanaalweg in Delft betrok demonstreerde G. Marconi de radio communicatie en publiceerde A.A. Michelson 1 7 f8." WW I volle'cigendom 1 Pareet! 1719: Perceel 1719 Gemeente heelt de bloteeigendom en WW heeft recht van opstal Perceel 1720: Gemeente heeft de 'blote' eigendom en WW heeft recht van erfpacht 3D Katluaiiir.

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2004 | | pagina 14