spreking van 14 juni 1957 werd na een inlei ding van de heer G. Homan over artikel 12 van de Herverkavelingswet dan ook aldus besloten: "De hypotheekkavels worden eerst aan het einde van de Herverkavelingswerkzaamheden afgesplitst"In de verkavelingsplannen werden deze grenzen dan ook nimmer in het terrein uitgezet. Wel zijn er, zoals eerder werd beschreven, hier en daar op Schouwen- Duiveland grenzen tussen erfbeplanting en bouwland opgemeten om toch een reële hypotheekgrens te kunnen projecteren. De conclusie kan dan ook wel zijn, dat er niet veel laarzen met klei zijn vervuild tijden het uitzetten van hypotheekgrenzen. Tenslotte In de herfst van 1961 was het complexwerk gereedgekomen en waren de nieuwe boerde rijen al bewoond. Tevens kon worden vastge steld, dat alle gebruiks- en eigendomsgrenzen waren uitgezet en de meeste kavels al voorlopig in gebruik waren genomen. De kroon van deze activiteiten werd gezet toen van 4 tot en met 22 december van dat jaar het plan van toedeling in de barak van het Bureau van Uitvoering te Zierikzee ter inzage werd gelegd (zie figuur 7). Dit werd gevolgd door de aktepassering op 23 december 1963 te Zierikzee. Het uitzetten van kavelgrenzen zal wel niet meer op de hiervoor beschreven wijze plaats vinden. De driemansploeg met meetveer en jalons is vervangen door een tweemansploeg, uitgerust met meetstok welke in verbinding staat met de boven de meetploeg zwevende satellieten. De Zeeuwse Courant berichtte dit over deze nieuwe technieken in een krantenbe richt van 5 december 2002. Toch veranderde aldus dit bericht niet alles op de perceelsgrenzen weer ijzeren buisjes geslagen en daarbij een houten paaltje met de namen van de eigenaren. Landbouwer Dorst vervangt deze door betonnen grensstenen." Hieruit blijkt, dat grensstenen en 'naampiketten' nog altijd worden gebruikt en sommige werkzaam heden toch blijven bestaan. Tenslotte zou ik de inhoud van dit artikel willen opdragen aan het tiental landmeetas- sistenten van het Bureau van Uitvoering van Zierikzee. Zonder hun inzet zou het niet mogelijk zijn geweest om de duizenden grens stenen en naampiketten van de nieuwe grenzen betrouwbaar en nauwkeurig op de goede plaatsen aan te brengen. Bronnen - Verslagen werkbesprekingen Bureau Ruilverkaveling Zierikzee - De Herverkaveling Zeeland Bureau van Uitvoering Zierikzee - Gekwelde grond, Schouwen-Duiveland in ramp en herstel, Zierikzee 1956 - Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde, 6e jaargang, 1890 - Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde, 25e jaargang, 1909 - J. Markusse, Ruil- en Herverkavelingen in Zeeland, Goes 1998 Fig. 7. Kennisgeving Plan van Toedeling. Kennisgeving ingevolge artikel 67 lid 2 van de Herverkavelingswet Walcheren 1947. De Herverkavelingscommissie Zeeland deelt mede, dat van 4 december tot en met 22 december 1961 in het Bureau Herverkaveling, Oude Haven 51 te Zierikzee, van maandag tot en met vrijdag, des voormiddags van 8-3012.30 uur en des namiddags van 13.3017.00 uur, voor een ieder kosteloos ter inzage zullen worden gelegd de stukken, bedoeld in artikel 65 van de Herverkavelingswet Walcheren 1947, naar de toestand van 30 juni 1961, zijnde HET PLAN VAN TOEDELING VAN HET HERVERKAVELINGSBLOK „SCHOUWEN-DUIVELAND" Binnen 30 dagen na dagtekening van deze kennisgeving (dus uiterlijk op 31 december 1961) kan iedere be langhebbende schriftelijk zijn bezwaren indienen bij de Secretaris van de Herverkavelingscommissie Zee land (adres: Landbouwcentrum Zeeland, Westsingel 58, Goes).

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2004 | | pagina 23