Varia: inhoud Caert-Thresoor en Geo-info Variaboekaankondiging KMA Varia: naspelen van landmeten ln Caert-Thresoor 23e jaargang 2004, nr. 3 verscheen: Willy Ahlers, Jacob van Deventer, nieuwe ideeën en nieuwe vragen Peter van der Krogt en Gyuri Danku, De Andreas Nagy atlas: een atlas factice uit circa 1660 Gyuri Danku, Twaalf kaarten van Cornelis 1 Danckerts (1603-1656) in de Andreas Nagy atlas ln nummer 2004-10 van Geo-info verscheen: Dirk Wesselink, Enkele bijzonderheden over de start van het kadaster in Gelderland Recent verscheen: F. Irrgang, "Landmeten en cartografie op de KMA in de 19e eeuw", 98 p. Deze monografie is te verkrijgen door het storten van 6,- op bankrekening 1789.86.372 t.n.v. Stichting Historische Verzameling KMA, Postbus 90002, 4800 PA Breda. Pouls kondigde op p. 70 van het vorige nummer deze monografie reeds aan in zijn bespreking van de catalogus van de tentoon stelling KMA Kaart uit 2003, toen de KMA 175 jaar bestond. ln De Hollandse Cirkel 2004-2 is onder 'Van de redactie' www.hetleegeland.nl over het naspelen van landmeten reeds als sitetip gegeven. Deze zomer schreef Hans van den Eeden in het Noordbrabants Dagblad het volgende onder de kop "Living history op landkaart in Engelen", (ln de editie van 7 mei 2004 van die krant was al gepubliceerd over "Van Uppelschoten brengt Heusden in kaart", zie daarvoor www.brabantsdagblad.nl.) De letterlijke krantetekst is als volgt: Raymond Uppelschoten uit Engelen is in de ban van landmeettechnieken uit de Frans- Bataafsche tijd. Hij gaat op pad met een origineel meettafeltje op een driepoot. Door de week ontwerpt Raymond Uppelschoten (37) uit Engelen websites. In zijn vrije tijd maakt hij een sprong terug in de tijd tot 1815. Histori sche landmeetkunde is zijn grote passie. Binnen kort gaat hij verschillende locaties in Engelen en omgeving opmeten. Uppelschoten simuleert als officier deel uit te maken van het Topografisch Bureau van het Departement van Oorlog. Voorloper. "Dit bureau was in de Franse tijd en het nieuwe Koninkrijk rond 1815 in onder andere Brabant actief. Het was de voorloper van de huidige Topografische Dienst." Hij vertelt dat de informatie van de officieren met deze specifieke functie van groot strategisch belang was. "De tekeningen werden aan de verschillende regimenten en bataljons beschik baar gesteld". Als voorbeeld noemt Uppelschoten het aangeven van marsroutes, strategische plekken voor loopgraven,veldver- sterkingen en bruggen. In en rond Engelen zal hij zich met name oriënteren op dijken, wegen en kerktorens. Zo heeft hij al een zogenaamde hoekmeting van de kerktorens van Engelen, 104

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2004 | | pagina 30