Varia: peilmerksteen museumwaardig Bokhoven, Haarsteeg en Vlijmen verricht. Nog meer metingen staan op het programma. Van deze gegevens worden weer, net als vroeger, handmatig kaarten getekend en ingekleurd. Fantastische hobby. "Deze vorm van living history is een fantastische hobby. De Franse tijd was met name voor Brabant een bijzonder fascinerende periode. Consequent bootsen we verschillende landmeetsituaties na." Bivaks. In het verleden nam Uppelschoten deel aan verschillende, vaak internationale bivaks. Voor de toekomst heeft hij plannen voor klein schalige activiteiten. Uppelschoten en zijn colle ga's maken gebruik van oude meetinstrumenten. Een voorbeeld is een origineel meettafeltje op een driepoot met een vizierliniaal. Met een paar denhaar als oriëntatiepunt zijn dan nauwkeurige metingen mogelijk red. DHC). Tevens zullen vizierliniaal, schietlood, waterpasinstrumenten, meetketting en een kompas worden gebruikt. Standaardmaat. Omdat de maat indertijd in roeden werd uitgedrukt zal deze als standaardmaat worden gebruikt. Uppelschoten is zich er van bewust, dat hij met zijn uniform met oranje sjerp soms aandacht zal trekken. Zijn functie als officier van het Topografisch bureau van het Departement van Oorlog is voor zover bekend uniek in Nederland. Stalen brilletje. "We verrichten wel vaker metingen en graag geven we uitleg aan belang stellende voorbijgangers. Deze kleinschalige activiteiten kondigen we vooraf niet aan en zijn nadrukkelijk geen evenement." De voorbij gangers zullen Uppelschoten wel langzaam leren kennen. Aan zijn karakteristieke stalen brilletje uit de Franse tijd bijvoorbeeld. In de Sint Catharijnekerk in Den Briel - 's zomers ook toeristisch open - is langdurig een collectie bouwfragmenten uit het depot van het Historisch Museum Den Briel geëxpo seerd. Inventarisnummer 3491 is een steen waarvan de herkomst (verwerving) bij het museum onbekend is'. Het betreft een recht- Peilmerksteen. hoekige peilsteen met op het voorvlak rondom een gekartelde rand, een horizontale groef en ingehakt schrift. Boven de groef staan de letters 'O.B.' en onder de streep "1.5 M AP". In een oud NAP-peilmerkregister is 'Oostvoorne 1een gelijksoortige peilsteen: boven de groef staan ook de letters 'O.B.' en onder de streep daar "2 M AP"2. Deze steen zat (zit?) in de uitwateringssluis van de polder Klein Oosterland. Beide stenen dateren gezien het gebruik van de naam AP voor het referen- tievlak van voor 1893, toen met de resultaten van de le Nauwkeurigheidswaterpassing de benaming NAP werd ingevoerd. Wie weet wat de letters O.B. betekenen, kan ook het Historisch Museum Den Briel helpen haar objectregistratie aan te vullen! Adri den Boer 1 Mededeling van Monique Brederoo, medewerker collectiebeheer Historisch Museum Den Briel d.d. 3 september 2003. 2 Normaal Amsterdamsch Peil, deel II, Uitgevoerde waterpassingen en nadere omschrijving van de plaats der peilmerken. Register X Zuid Holland, zesde uitgave 1944, Rijksuitgeverij 's-Gravenhage, samengesteld door den Rijkswaterstaat, p. 101. 10:

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2004 | | pagina 31