Voor u gelezen.... Jan de Graeve en Jean Mosselmans - Van de Romeinse tot de 16de-eeuwse land meters. Brussel 2001, ISBN 90 6637 114 5, 192 blz. Dit is de catalogus van een tentoonstelling die de Belgische Unie van de landmeters-experten van onroerende goederen in Brussel, in 2001 organiseerde ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van deze Unie. In 1979 vierde zij het 100-jarig jubileum met een grote tentoonstel ling en een bijbehorende lijvige catalogus getiteld 'De landt-meeters in onze provinciën van de 16de tot de 18de eeuwdit verklaart de titel van deze tentoonstelling. Na een korte inleiding van Jan de Graeve volgt een uitgebreid geïllustreerd verhaal van Jean Mosselmans: Van de agrimensores tot de meerers, 63 pagina's. De functie meerer of meerder kennen wij in Nederland niet, dit is een beëdigde stadsfunctionaris die het beste te vergelijken is met degene die bij ons in de Middeleeuwen rooimeester, reedetrekker of lijntrekker genoemd werd. Deze zeer lezens waardige tekst wordt afgesloten met een elf bladzijden tellende bibliografie. Interessant is dat hierbij vrij veel Franstalige publicaties genoemd worden, deze zijn bij ons in Nederland toch meestal onbekend gebleven. Wat betreft de geschiedenis van de landmeet kunde is er weinig verschil te constateren tussen België en Nederland. Na de Romeinse tijd is er een terugval en eerst in de loop van de 13e en vooral de 14e eeuw worden er in de archieven steeds meer gegevens gevonden over landmeters, de aard van hun werk en hun functie. Alleen zijn daar de gegevens wat ouder dan bij ons maar dat hoeft ons niet te verwon deren want de steden in Brabant en Vlaanderen lagen zowel bestuurlijk als op gebied van handel en nijverheid voor op die in het Noorden. Dat betekent dat activiteiten betref fende grondbezit, ontginningen, stadsuitbrei dingen, enz. daar eerder op gang kwamen dan bij ons, maar verder zijn er geen spectaculaire verschillen. Bijzonder interessant is de vermelding van een middeleeuws landmeetkundig geschrift. Voor zover mij bekend was het oudste in Europa bewaard gebleven middeleeuwse landmeet kundig handschrift de Geometria Culmensis, geschreven omstreeks 1400 (zie mijn boek De Landmeter, blz. 42-44). Flier wordt nu een omstreeks dezelfde tijd geschreven Provengaals handschrift "Traité des Termes van een zekere Bertrand Boysset genoemd. Dit bevat 319 bladen en 183 tekeningen! Op de voorkant van de catalogus ziet men zo'n tekening. Een belangrijk gegeven, dat zeker een nadere bestudering waard is. Flierna volgt een ruim 100 bladzijden tellende toelichting op de tentoonstelling. Deze was in zeven secties verdeeld: A. Geschiedenis van het beroep en van het erfrecht te Brussel, B. De Romeinse agrimensores, C. De kennisover dracht, D. Astrolabia, E. Boeken over landmeetkunde uit de 16de eeuw, F. Boeken over landmeetkundige instrumenten en G. Landmeetkundige instrumenten. Elke sectie 106

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2004 | | pagina 32