Amir D. Aczel HET RAADSEL VAN HET KOMPAS H bevat een toelichting door diverse auteurs en een (soms erg beknopte) beschrijving van de tentoongestelde objecten. Jammer is hier het totaal ontbreken van foto's. De toelichtingen van B en C zijn in het Frans. In de vijfde sectie wordt onder E.24 de Practyck des Lantmetens van Sems en Dou genoemd. De informatie hierover is verwar rend en in een aantal opzichten onjuist. Het is te hopen dat de toelichting bij de andere oude landmeetkundeboeken beter is'. Het is spijtig dat ik niet op de hoogte was van deze tentoonstelling, die gehouden werd in de Nassaukapel van de Koninklijke Bibliotheek in Brussel want daar was heel veel te zien wat de moeite waard was, vandaar ook het betreuren van het ontbreken van foto's. Ondanks het feit dat een enkel onderwerp specifiek Brussels is, en dus minder interessant voor buitenstaanders, is deze catalogus de moeite waard voor iedereen die zich interes seert voor ons vakgebied. Het is echter jammer dat diverse illustraties onduidelijk zijn omdat op een goedkope manier is gekopieerd. Amir D. Aczel - Het raadsel van het kompas. Het intrigerende verhaal van de uitvinding die de wereld veranderde. Amsterdam 2002, ISBN 90 446 0024 9, 150 hl:.. Amir D. Aczel is wiskundige en hoogleraar statistiek aan het Bent ley College, Massachusetts, USA. Dit is min of meer het verslag van zijn persoonlijke zoektocht naar het ontstaan en de herkomst van het kompas. Zijn verhaal begint in Amalfi, een stad in het zuiden van Italië. Hier staat in het centrum een standbeeld van een legendarische figuur: Flavia Gioia. Deze zou de uitvinder zijn geweest van het magnetisch kompas.Of hij inderdaad heeft bestaan is aan twijfel onder hevig, zeker is in elk geval dat hij het magne tisch kompas niet heeft uitgevonden! Daarna richt de schrijver zijn aandacht op de vraag hoe de zeevaarders in de oudheid hun weg op zee hebben gevonden zonder kompas. Kretensers, Egyptenaren, Feniciërs, Romeinen, Polynesiërs en Chinezen passeren de revue. Hier en daar staan wel twijfelachtige 'statements', zoals op p. 26 waar staat dat de jaarlijkse overstroming van de Nijl elk jaar precies op hetzelfde tijdstip plaats vond!! In het volgende hoofdstuk wordt naar diverse Middeleeuwse handschriften verwezen, waarin een verwijzing naar het kompas is te vinden. Deze werd door de Italianen Bussola genoemd. Onmiddellijk daarna gaat de auteur weer terug in de tijd en besteed hij aandacht aan de windrichtingen, zoals die bij de oude volken werden genoemd en gebruikt. Vervolgens komt hij weer in Amalfi om daarna terug te gaan in de tijd naar de Chinezen en de door hen uitgevonden en gebruikte gemagnetiseerde naalden. In het volgende hoofdstuk wordt de geschiedenis van Venetië, van een eenvoudige nederzetting tot een grote handelsmogendheid, beschreven, volgens de auteur was dit alleen maar mogelijk ?<owFJHIHS 1 Voor de juiste informatie zie H.C. Pouls - De landmeter, Alphen a/d Rijn 1997, p. 246-251 en 283-285. Voor wat betreft de Hollandse Cirkel, die hier ook genoemd wordt, zie mijn recente uitgave De landmeter J.P. Dou en de Hollandse Cirkel, Delft 2004. 107 1

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2004 | | pagina 33