yV. van Messen, Het Kadaster. Historische ontwikkeling in de eerste helft van de 20e eeuw, Apeldoorn 2004, 220 bh. Op 3 augustus 2004 verscheen een bijzonder boek: Het Kadaster; historische ontwikkeling in de eerste helft van de 20e eeuw. Het boek is in de jaren vijftig van de vorige eeuw geschreven door ir. W. van Riessen 1898- 1963), geodeet en kandidaat-notaris en in die tijd werkzaam bij de directie van het Kadaster in 's-Gravenhage. Van Riessen, die kort voor zijn pensionering overleed, had de bedoeling de geschiedenis van het Kadaster in de eerste helft van de 20e eeuw te publiceren. De geschiedenis vóór dit tijdvak was al beschreven door onder andere Soutendijk en De Vos. Het manuscript voor het boek is na het overlijden van Van Riessen veertig jaar onaangeroerd gebleven en nu voor publicatie gereed gemaakt door de Kadaster-medewerkers Zacharias Klaasse en Piet Schreuder. Geschiedenis is meer 'in' dan decennia lang het geval is geweest! Het boek beschrijft de plannen tot reorganisatie en wetgeving, de werking van de kadastrale en hypothecaire registratie, de metingen, het scheepsregister en allerlei personele wetens waardigheden. Ook allerlei oorlogsmaatregelen die het Kadaster troffen worden beschreven; van kachels die niet mochten branden tot registratie van bommen en van de kille over neming van het beheer van Joods bezit. Aparte paragrafen zijn er ook over samenwer king met Rijkswaterstaat en met gemeenten. Dubbel meten wilde men toen al voorkomen. Van de start van de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat in 1931 wordt nadrukkelijk vermeld dat een oud-landmeter van het Kadaster met de leiding werd belast! Toch was er in monopolistische Kadasterkringen aanvan kelijk verzet tegen benutten van de grond kaarten van rijkswegen. "Men was bang voor ondeugdelijk werk, waardoor de grote nauwkeurigheid, die het Kadaster nu eenmaal als eerste stelt, ernstig in gevaar zou worden gebracht." De publicatie bevat diverse historische foto's en illustraties. Ook zijn vijf bijlagen toege voegd uit het archief van Van Riessen. Zijn notitie uit 1946 over de doelstellingen van het Kadaster lijkt actueel voor zowel de hoogte- Het Kadaster component als voor de leidingenregistratie. Bijvoorbeeld landbouwinstanties zouden er baat bij hebben als er door het Kadaster meer werd geregistreerd: "De hoogteligging van het zwaartepunt van een perceel ten opzichte van het N.A.P. is ook een belangrijk iets evenals de grondwaterstand." Het verlangen bij technische diensten naar een leidingenkadaster memoreerde hij als een bekend iets. "Zonder "Leitungskataster" geschiedt veel onnodig graafwerk en is het gevaar voor beschadiging door de verschillende openbare diensten van elkanders leidingen zeer groot." Wie het vakblad Geo-info leest weet dat de nutsbe drijven eerder waren geprivatiseerd dan dat dit probleem was opgelost... Je kunt het boek bestellen door overmaking van 9,90 op gironummer 7531497 ten name van Kadata te Apeldoorn, onder vermelding van: Boek Van Riessen en -bij de mededelingen op de betaalopdracht- naam en adres van de besteller. Aanbevolen! Ir. W. van Riessen Historische ontwikkeling in de eerste helft van de 20° eeuw

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2004 | | pagina 35