H. C. Pouls, De landmeter Jan. PieterszDon en de Hollandse Cirkel, Ned. Commissie voor Geodesie i.s.m. stichting De Hollandse Cirkel, Delft, 2004, 98 p.. ISBN 90 6132 287 1. Prijs 9,00 In 1612 verscheen van de hand van de Leidse landmeterjan Pietersz. Dou - uiteindelijk producent van zeker 1150 kaarten! - een boekje 'Tractaet vant maken ende Gebruycken eens nieu gheordonneerden Mathematischen Instruments'. In dit boekje werd een nieuw landmeetkundig instrument beschreven. Dou was daartoe gekomen omdat hij niet tevreden was met het bestaande landmeetkundige instru mentarium en daarom had hij - voorbeeldig! - een ander instrument laten maken.Het werd gedurende bijna 200 jaar het meest gebruikte instrument van de Nederlandse landmeters. Door zijn vorm onderscheidde het zich duide lijk van andere hoekmeetinstrumenten en is daardoor goed herkenbaar. Dit instrument is men later Cirkel van Dou of Hollandse Cirkel gaan noemen. Pouls gaat nu nader in op de inhoud van het tractaat van bijna 400 jaar oud, de context ervan en op bewaard gebleven instrumenten. (Het ontstaan en de ontwikke ling van het instrument zijn al eerder door de auteur beschreven: H.C. Pouls, Winkelkruis - Astrolabium - Hollandse Cirkel, in: Geodesia 1979, p. 238-246, 294-304. De daarin op p. 296 genoemde plaat, ontbrekend in hem toen bekende edities, is ondertussen gevonden.) Het boekje zij van harte aanbevolen. De Nederlandse Commissie voor Geodesie (NCG) verraste in 1999 de stichting De Hollandse Cirkel al door in haar 'groene' reeks ook geodetisch-historische bijdragen op te nemen. Voorzitter Aardoom van de stichting schreef daarop in dit tijdschrift het volgende. "De Hollandse Cirkel zal de kwaliteit van die bijdragen helpen bewaken, de NCG adviseren en waar nodig op andere wijze inzake de geschiedenis behulpzaam zijn. De eerste van de in samenwerking uitgebrachte geschiedkun dige publicaties is een verhandeling van ing. H.C. Pouls over Een nuttig en profijtelijk boekje voor alle geografen geschreven door Gemma Frisius. Nog net verschenen in 1999, is het gewoon nummer 37 in de 'groene' reeks, maar - naast uitdrukkelijke vermelding van de samenwerking met De Hollandse Cirkel - blijkt het geschiedkundige karakter van deze publicatie uit het logo van de Stichting, afge beeld op de achterzijde van de omslag, zij aan zij met dat van de NCG. De Stichting is daar trots op en betuigt de NCG gaarne dank voor de mogelijkheid om, naast korte artikelen in De Hollandse Cirkel, nu ook het schrijven van uitvoeriger verhandelingen daadwerkelijk te kunnen stimuleren." De nu verschenen gezamenlijke uitgave is dus eveneens van Pouls en is nummer 41 in de 'groene' reeks. Na een inleiding beschrijft Pouls werk en positie van Hollandse landmeters van ca. 1300 tot het begin van de 17e eeuw. Ze stonden midden in de maatschappij. De overgang tot de Reformatie zorgde zelfs bij landmeters voor een ander slot van de eedsformule: "..soe moet mij God helpen ende alle sijn heiligen werd "...soo moet my God helpen en zyn heilige woordt". Aparte hoofdstukken zijn gewijd aan de theoretische en praktische kennis van de landmeter in die periode als mede aan zijn beperkte instrumentarium. Pouls vindt als vervolg op zijn boek 'De Landmeter..' (1997) nog steeds dat het boek 'Die waerachtige const der Geometrien...' van Thomas van der Noot uit 1513 ten onrechte het oudste landmeetkundeboek heet. Het is alleen een meetkundeboek, al suggereert de aanhef meer. Twee echte landmeetkunde- boeken zijn 'Practijck des Lantmetens' en 'Van het gebruyek der Geometrijsche instru menten' uit 1600 van Johan Sems 1572-1635) en Jan Pietersz. Dou 1573-1635). Al wijdt het nieuwe boekje een heel hoofdstuk aan Dou, voor uitgebreide gegevens over het leven van de landmeter wordt naar andere publicaties verwezen. Dou werd trouwens net als Snellius begraven in de Leidse Pieterskerk. Het maken van een nieuw "Mathematisch" instrument leidde zoals genoemd in de aanhef van deze bespreking tot een'tractaet'van 1612, herdrukt in 1620. Ook voor Pouls blijft het een vraag of Dou het instrument beschreef zoals hij dat eerder liet maken of dat hij in zijn beschrijving nog elementen toevoegde. Dou èn Pouls geven een uitvoerige beschrijving van het aanbrengen van de goniometrische verdelingen en berekeningen die met het 110

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2004 | | pagina 36