instrument uitgevoerd kunnen worden. De door Dou bedachte uitbreiding van de verdelingen op een hoekmeetinstrument met goniometri- sche functies waren meer ingenieus dan nodig. Goniotafels waren beter, zo vonden kennelijk ook opdrachtgevers voor latere Hollandse cirkels! Een blijvende nuttigheidsvraag is ook die naar het aanbrengen van zonnewijzers op latere Hollandse Cirkels. Die of een andere naam gaf Dou trouwens nog niet aan het instrument. Gevolg is dat bijvoorbeeld land meter Van Nispen in een boek onjuist de naam 'Winckel-kruys' geeft aan het instrument van Dou. Pouls: "En daarmede begint de verwar ring, want veel moderne schrijvers vinden dit woord zo aardig Oudhollands klinken dat ze het ten onrechte gebruiken als naam voor een hoekmeetinstrument." De vraag is wanneer de naam Hollandse Cirkel dan wel is ontstaan. Volgens Pouls is dat zeer waarschijnlijk te danken aan de Fransman A. Laussedat in een werk uit 1898 (op internet levert zoeken op "circle hollandais" een foto met onderschrift op uit diens: Annales du Conservatoire des arts en métiers, 2e série, torne 7, Paris 1895). In Nederland werd de naam Hollandse Cirkel pas in de tweede helft van de twintigste eeuw in wetenschappelijke publicaties gebruikt. Pouls veronderstelt dat antiekhandelaars dat in veilingcatalogi eerder deden. (Eventuele vondsten plaatst de redactie gaarne als Varia in dit blad!) Prachtig en het meest populair zijn in het boek de foto's en beschrijvingen van een selectief elftal bewaard gebleven Hollandse Cirkels. Daarbij hoort het exemplaar uit de tweede helft van de 17e eeuw van Jacob de Steur uit Leiden met vier vizierplaten op de rand en twee op de alhidade alsmede een ophangring. De foto van dit instrument uit de collectie van de Wageningen Universiteit is opgenomen in het logo van de stichting De Hollandse Cirkel en benut voor de omslag van het boek. Van de Hollandse Cirkel met zonnewijzer van de Amsterdammer C.D. Metz (ca. 1700), ooit gefotografeerd in het Time Museum te Rockford, zegt een voetnoot dat het museum niet meer bestaat en dat het niet bekend is waar dit instrument zich nu bevindt. (Internet: "The Time Museum at Rockford is closed. NCG KNAW Much of the collection has been transferred to the Chicago Museum of Science and Industry.") Op het web levert trouwens Websters Instrument Makers Database ook producenten van exemplaren van de 'Holland Circle'. Pouls verrichtte het onderzoek in pakweg 35 jaar, sloot de publicatie af in 2002 en pretendeerde geen catalogus van alle bewaarde exemplaren te maken. Het is volkomen begrij pelijk dat hij internet daarvoor nog niet benutte, maar hij zal met mij hopen dat onder zoek terzake wordt voortgezet met alles wat langs dat medium nog boven water kan komen. Met deze gedrukte publicatie zij hij van harte gefeliciteerd. Bezien we zijn totale oevre over landmeetkundige instrumenten dan lijkt het mij dat er wel eens eredoctoraten zijn ver geven voor minder! Pouls werd overigens bij zijn 75e verjaardag in 2001 in de collegezaal van Geodesie aan de Thijsseweg bij oorkonde wel 'donateur voor het leven' van de stichting De Hollandse Cirkel. Adri den Boer Comm 111

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2004 | | pagina 37