Helemaal in het nieuw Mijn vrouw en ik gaan nu al een aantal jaren in augustus voor een paar dagen naar het Delftse Kamermuziekfestival van Isabella van Keulen. Uit liefde voor de muziek, maar ook om weer eens in Delft te zijn. Ditmaal maakten we van de gelegenheid gebruik om het nieuwe gebouw aan de Derde Werclddreef te bezichtigen: de Meetkundige Dienst met een nieuwe naam in een nieuw gebouw. Mijn redactiecollega Adri den Boer leidde ons rond. De buitenkant: nou ja, zo zie je er wel meer, mijn smaak is nu eenmaal niet van deze tijd. Maar het interieur is echt mooi. Met verbazing kijken we naar het glazen trappen huis, naar de portiersloge. Plotseling ben ik weer terug naar een dag in oktober 1949. Hare Majesteit Koningin Juliana had zich bereid getoond mij met groot verlof te zenden, ik moest dus gaan solliciteren. Veel mogelijkheden waren er niet op het gebied van landmeten, maar via het Arbeidsbureau kreeg ik het adres van de Meetkundige Dienst. Keurig in uniform (ik had nauwelijks andere kleren) vervoegde ik mij bij de portier van Kanaalweg 4 en vroeg naar de heer Van der Weele. Moen, dat was de portier/conciërge, verhief zich moeizaam uit zijn stoel en liep voor mij uit tot in de grote zaal. "Daar die deur door!" Dat was duidelijk. Ik vond de kamer van het hoofd van de Meetkundige Dienst zonder enige moeite. Nu ging dat anders, met pasjes en tourniquetjes. Het was prettig op onze rondgang toch nog iets van vroeger te zien, zoals de PG2 van Kern. PG staat voor Photogrammetrisches Gerat. Ik denk terug aan IJzerman, de ontwerper van dat instrument, een van de eerste Nederlandse studenten fotogrammetrie aan het ITC. Ja, een mooi gebouw. Je kunt je niet voorstellen hoe bescheiden bazen van de MD als Van der Weele en Rienstra in zo'n gebouw zouden kunnen zetelen! Zou ik graag in dit gebouw werken? Toch maar niet. Alleen al: geen vaste werkplek hebben. Hoe kan een mens daaraan wennen? Henk Zorn

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2004 | | pagina 38