rubriceren en selecteren (voor de Kerncollectie Nederland). In 2004 werd gestart met het be naderen van de gemeenten en waterschappen als nieuwe partijen. Hoe om te gaan met musea, particulieren en zeker handelaren is nog een aandachtspunt. Een vraag is bijvoorbeeld of particulieren hun bezit wel op internet ge publiceerd willen zien. Zorgelijk voor het be houd leek de zaal ook het meegeven van losse instrumenten aan collega's bij hun vertrek... Aardoom hield een presentatie over '25 jaar werkgroep Geschiedenis der Geodesie' en wist aan de door Quee genoemde wapenfeiten van 1979 de opening van de permanente expositie - het 'museum' - bij TUD Geodesie nog toe te voegen. Op 8 oktober 1979 was de eerste vergadering van de werkgroep met ir. A. Waalewijn als voorzitter en ing. H.C. Pouls als secretaris. Aanvankelijk stond de werkgroep onder de hoede van de Nederlandse Commissie voor Geodesie, die haar bedankte met de oprichting van de stichting De Hollandse Cirkel, waarvoor de werkgroep eigenlijk de kiem was. "De werkgroep bestaat ongebonden voort, maar is als organisatie niet actief, de individuele leden zijn dat wel in commissies van de Hollandse Cirkel", aldus Aardoom over het heden. Verder presenteerde hij statistische gegevens en toonaangevende auteurs inzake de geschiedenis van de geodesie in tijdvakken vanaf de 19de eeuw. En passant werd de AGI uitgenodigd om met het 75-jarig bestaan in 2006 weer een gedenkboek te laten verschijnen zodat het Kadaster met haar latere 175-jarig bestaan weer niet achter kan blijven. Als andere uitingen van historisch besef noemde Aardoom exposities en de sinds 1996 verschenen Kadasterkalenders, verzorgd door Jan van Eek. Waterstaatskaart Na de lunch sprak de vrij gevestigd historisch onderzoeker dr. Maili Blauw over de historie van de Waterstaatskaart van Nederland. Een jaar eerder was in hetzelfde pand een door haar als opdrachtnemer geschreven boek gepresen teerd, dat voor de donateurs deze middag nog met korting verkrijgbaar was2. Zoals daarin vermeld kwam de afdeling Waterstaatskarto- grafie eerst in 1983 bij de Meetkundige Dienst, de voorganger van de AGI, en ging de kaart al in 1992 ter ziele bij gebrek aan betalende klanten. "Hoe houdt AGI nu de waterstaat kundige toestand des lands bij?" was op het programma de vragende titel van de bijdrage van Wisse van der Guchte. Zijn eigen antwoord daarop was kort: "Niet dus". Drie grote betalende klanten, waaronder het RIZA van Rijkswaterstaat, zorgden er wel voor dat in 1994 uit de 5e editie van de Waterstaatskaart via uitbestedingen in Polen en Hongarije een digitaal WIS werd gemaakt, wat Van der Guchte leuk demonstreerde. Intussen zijn er diverse rapporten gemaakt voor een mogelijk WIS2 als meta-informatiesysteem op actuele data van de sterk gecentraliseerde water schappen, maar een besluit tot realisatie daar van bleek nog niet meer in zicht te zijn dan bij de presentatie van het boek in 2003. Nadat groepsgewijs in rondleidingen van het nieuwe pand was genoten, volgde nog een afsluitend drankje in de foyer naast de Schermerhornzaal. Eén van de gespreksonder werpen was hetzelfde als op de Donateursdag 2003: de leegstand van de voormalige MD- accomodaties aan de Delftse Kanaalweg. Afb. 2. Ere-voorzitter Aardoom (foto auteur) 1 2 H.C. Pouls, Winkelkruis - Astrolabium - Hollandse Cirkel, in Geodesia 1979, p. 238-246, 294-304 M. Blauw, Waterstaat in kaart. Geschiedenis van de Waterstaatskaart van Nederland 1865-1992, Utrecht 2003, besproken in Geo-info 2004-2, p. 93/94 en De Hollandse Cirkel van april 2004, p. 36-38.

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2004 | | pagina 5