Afb. 2. Pantometer Van Pelt (bj 1920) (Waterschap Zeeuws- Vlaanderen). bewaard gebleven. Terneuzen en Goes gaven aan niets (meer) op dat gebied te bezitten, Vlissingen en Middelburg beschikken alleen nog over enkele vrij recente instrumenten, d.w.z. Vlissingen een Koni waterpasinstrument van Zeiss uit 1969 en een Theodoliet Th 2 van hetzelfde merk uit 1970. Middelburg had nog een Wild theodoliet type T2 uit 1970 en een Zeiss afstandsmeter Elta 4 uit 1975. Interessanter zijn de verzamelingen van de beide bezochte Waterschappen. Waterschap Zeemvse Eilanden Het Waterschap Zeeuwse Eilanden maakte het ons erg gemakkelijk, want men had juist een eigen inventarisatie uitgevoerd waarvan we het resultaat in zijn totaliteit hebben overgenomen. Het is een uitgebreide en interessante ver zameling waaruit duidelijk is te constateren dat het huidige waterschap is ontstaan door samen voeging van een aantal kleinere waterschappen, waarmee onder andere het groot aantal gelijk soortige instrumenten is te verklaren. Die bestaat namelijk uit 6 sextanten (uit de perioden van 1900 tot 1960), 12 waterpasinstrumenten (zowel recente automatische instrumenten als oudere typen met kipschroef, losse kijker en omgekeerd beeld, met bouwjaren variërend van ca 1900 tot 1975). Een mooi voorbeeld hiervan is het waterpasinstrument van Ahrend uit 1920 (zie afb. 1Verder zijn er nog 8 équerres (al of niet met paardenhaar in de kijkspleet), en 2 ijzeren kruizen (of winkelkruizen). Tenslotte zijn er nog 2 hoekspiegels, een echoloodkist met inhoud en enkele oude meetkettingen bewaard gebleven. De instrumenten zelf zijn inmiddels ondergebracht in het Zeeuws Archief in Middelburg. Waterschap Zeeuws- Vlaanderen Het Waterschap Zeeuws-Vlaanderen (ontstaan uit circa 200 kleinere waterschappen en polders) heeft haar geodetisch erfgoed ook zorgvuldig bewaard en, als waardering voor de geodetische arbeid uit het verleden, tentoon gesteld in een (afgesloten) vitrine in de entree hal van haar kantoor in Terneuzen. Het zijn vooral instrumenten uit een verder verleden. Het jongste exemplaar is een waterpasinstrument van Wild (type NK2), een tachymeter (RDS) van Wild, beide uit de zeventigerjaren) en een Ott- planimeter (in doos) uit ca 1950. Uit oudere tijden zijn er enkele koperen waterpasinstrumenten met losse kijkers, kipschroeven en om gekeerde beelden, twee équerres, één sextant uit 1900 en twee ijzeren kruizen (ook wel winkelkruis genoemd) uit 1920, die op een meetstok kunnen worden geplaatst, waarmee dan horizontale hoeken kunnen worden gemeten. Een interessant en wellicht uniek instrument is de pantometer (bouwjaar omstreeks 1920), een hoekmeetinstrument met een verticale en een horizontale rand en een kompas, merknaam Chr. Van Pelt, Breda, (zie afb. 2) Particuliere verzameling Tenslotte liep ik in Zeeland ook nog tegen een zeer gevarieerde particuliere verza meling aan bestaande uit 16 verschillende

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2005 | | pagina 10