Passers in de cartografie Afb. 3. Bergboussole van Hildebrand (ca 1920) (particuliere verzameling). en voornamelijk oude instrumenten. Een bijzonder mooi exemplaar uit deze verzameling is de bergboussole van Hildebrand uit 1920 (afb. 3), een instru ment dat o.a in voormalig Nederlands- Indië werd gebruikt voor het uitvoeren van veelhoeksmetingen in de bergen. Daarnaast bevat deze particuliere ver zameling diverse waterpasinstrumenten, zowel van het type alles vast als die met losse kijker en /of buisniveau, een coördinatograaf, een équerre, een plani- meter en een rekenmachine. De fraaie verzameling is opgesteld in een vitrine in de hal van zijn eveneens zeer fraaie woning. Guus Craenen In de landmeetkundige cartografie speelden passers een belangrijke rol. Zo werden steek- passers gebruikt voor afpassen op een trans- versaalschaal en valpassers om kaarten te voorzien van cirkelvormige puntsymbolen. Dit artikel beschrijft de ontwikkeling van passers vanaf het begin van de 18-de eeuw. Begin 1800 vestigde de Elzasser Ludwig Esser zich in Aarau, Zwitserland. Hij startte daar een instrumentmakerij voor het maken van tekentuig op voorraad. Tot die tijd was het gebruikelijk, dat tekengerei strikt op aanwijzingen van de individuele opdrachtgever werd gemaakt. Een kostbare klus. En daar ligt nu ook het knelpunt: de kosten. In de komende eeuwen zou die prijs een dominante factor blijven. Op voorraad fabri ceren was een eerste stap in de goede richting. Esser was een uitstekend vakman. Al gauw kreeg hij in Aarau leerlingen, waarvan Jakob Kern (1790 - 1867) de bekendste zou worden. Kern, die in 1809 als weeskind naar Aarau kwam, en daar ook speciale rekenlinialen produceerde, opende in 1819 zijn eigen instrumentmakerij. Het bedrijf zou uitgroeien tot een onderneming met wereldfaam. Naast Kern had Esser nog twee leerlingen, Friedrich Gysi en zijn schoonzoon F. Hommel-Esser. Aarau werd een in de 19-de eeuw het centrum voor tekeninstrumenten van topkwaliteit en een zeer herkenbare vormgeving (zie figuur 1). Figuur 1: Aarauer passermodel.

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2005 | | pagina 11