schappelijke fotografie verzorgde hij het deel stereofotografie (1931). Th. L. Kwisthout was ingenieur-verificateur van het Kadaster te Amsterdam. A. van Hengel was, met de ambtelijke rang van raadadviseur, waarnemend directeur van de Topografische Dienst. De oprichtingsvergadering werd bijgewoond door 31 personen. Op de presentielijst staan er echter 74, degenen die bericht van verhindering stuurden, doch positief reageerden, zijn er aan toegevoegd. Aanwezig waren, o.a., J.G. Fortuin, hoofd van de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat, W.F. Stoorvogel, later directeur van het Kadaster, C.A.J von Frijtag Drabbe, later directeur van de Topografische Dienst, R Negrijn, de eerste Nederlandse fotogrammmetrie-operateur (van wie ik de praktijk van het vak leerde), prof. ir. J.W. Dieperink, t 1934, hoogleraar landmeet kunde a. d. Landbouwhogeschool, J. Luymes, chef Hydrografie van de Marine, J.W. Wijn, officier bij de Luchtvaartafdeling van het Leger, verder de initiatiefnemers met uitzondering van Van Albada. Afb. 2. Jaap Tienstra. Bij de niet aanwezigen prof. dr. ir. F.A. Vening Meinesz, A. Kruidhof, later hoogleraar te Wageningen, 1. Boer Hzn., oud ingenieur verificateur van het Kadaster, J.M. Corsten, chef Fototechnische Dienst KLM, N.D. Haasbroek, later lector aan de TH Delft, F. Harkink, later directeur van het CTO, en O. Jonas. Op een vroege ledenlijst (82 namen) treffen we verder nog aan: J.H. Bramlage, later directeur van de Topografische Dienst. Verder een aantal werkers in Nederlandsch Oost Indië: van de BPM en van het Koninklijk Nederlandsch Indisch Leger. De notulen van de oprichtingsvergadering zijn handgeschreven door Tienstra. Vermeld worden na de opsomming van de aanwezigen een inleiding door Tienstra, een causerie over de mogelijkheden en opgaven van de toepassing van de fotogrammetrie in Neder land door Schermerhorn, de bestuursverkiezing, bespreking van een werkprogramma. Ik citeer: "Na de tevredenheid die allerwegen aan den dag werd gelegd bij de rede van Prof. Schermer horn, behoefde het geen verwondering te baren, dat op zeer besliste wijze de vergadering Prof. Schermerhorn onder toejuichingen en hand geklap tot haar voorzitter benoemde." Het bestuur kwam er als volgt uit te zien: Prof. ir. W. Schermerhorn Tzn., voorzitter; J.M. Tienstra, secretaris; J.W. Wijn, penningmeester; Th.L. Kwisthout; A. van Hengel. Een zeer zwaar bestuur! Schermerhorns voorstel tot oprichting kreeg buitengewoon veel bijval. Hoe kwam dat? Waarschijnlijk doordat de tijd er rijp voor was. Toch was de fotogrammetrie nog niet zo bekend en het aantal mensen dat er in de praktijk mee werkte was maar heel klein. Bij de Meetkundige Dienst van Rijkswaterstaat werden ten behoeve van de rivierkaart een in 1928 aangeschafte radiaaltriangulator van Zeiss en twee "Stereopantografen", ontwerp Schermerhorn, gebruikt. Sedert enkele weken u

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2005 | | pagina 16