was daar ook het eerste kaarteringsinstrument in Nederland, de Zeiss Stereoplanigraph C4 (de zwarte) aanwezig. Bij het Kadaster bestond zeker belangstelling, daarvan getuigt het artikel van H.F. van Riel in het Tijdschrift voor Kadaster en Landmeet kunde, 1927, dat een proef met fotogrammetrie in de buurt van Wageningen beschrijft. Ook I. Boer Hzn. schreef al in 1928 artikelen over fotogrammetrie in dat tijdschrift. Velen ver wachtten dat de fotogrammetrie bij het kadaster spoedig een grote rol zou gaan spelen. Daarbij had Schermerhom een circulaire rondgestuurd die overtuigend en pakkend was. Ik wil daaruit citeren. "De fotogrammetrie is in de laatste jaren uitgegroeid tot een technische wetenschap, waarvan de resultaten op allerlei wijzen aan de ontwikkeling van de meet-techniek ten goede komen. De meet-techniek is veel omvattend. Omdat men op zo veel terreinen van technische werkzaamheid met metingen te maken heeft, treft men de beoefenaren der fotogrammetrie aan in zeer uiteenloopende beroepen. Mede ten gevolge daarvan zullen de eerste beoefenaren der fotogrammetrie in Oostenrijk en Frankrijk aaneensluiting hebben gezocht buiten één der aanverwante wetenschappelijke organisaties om. De latere ontwikkeling met de sterk geodetische en landmeetkundige oriëntering der fotogrammetrie wettigt de vraag, waarom deze afzondering is. Misschien is één der oorzaken, althans voor zooverre dit de landmeetkunde betreft, gelegen in het feit, dat de toenmalige beoefenaren van landmeet kunde en geodesie als meetmethode, die ook voor hen in aanmerking kon komen, hebben onderschat. En vermoedelijk zal eenmaal de tijd aanbreken, dat men gezien van de land meetkunde uit, een Internationale Vereeniging voor Fotogrammetrie zal vergelijken met een vereeniging van met een theodoliet werkende landmeters. De stichting van de eerste fotogrammetrische organisatie kwam in 1907 in Oostenrijk tot stand. In 1908 volgde in Frankrijk de "Section Laussedat" van de Société frangaise de Photographie Uit de Oostenrijkse vereeniging, die was begonnen met de uitgave van het zeer Afb. 3. Schermerhorn bij de Planigraaf. waardevolle "Internationale Archivfïir Photo- grammetrie ontstond de Internationale Gesellschaft fïir Photogrammetrie (I. G.P.) In 1909 werd de Sectie Duitschland gesticht. Na den oorlog heeft de ontwikkeling in nog sneller tempo plaats gevonden. In 1926 en in 1928 heeft de Sectie Duitschland groote congressen en tentoonstellingen te Berlijn georganiseerd. In 1930 vond het groote 3e congres van de Internationale Gesellschaft fïir Photogrammetrie te Ziirich plaats. Hier werd het internationale karakter der organisatie bezegeld, wijzigde men de statuten en besloot men in 1934 het 4e Congres te Parijs te zullen houden. In deze jaren van activiteit werden nog een aantal landelijke organisaties gesticht, die als sectie toetraden tot de Société Internationale. Dit geschiedde in Spanje, Hongarije, Letland, Noorwegen, Zweden, Polen, Finland, Zwitserland en Czecho-Slowakije. De ondergeteekenden meenen, dat het thans tijd wordt, Nederland aan deze rij toe te voegen. Hiervoor kunnen verschillende argumenten worden aangevoerd. In de eerste plaats achten wij het ongewenscht, dat de beoefenaren der fotogrammetrie in ons land lid van de Duitsche Sectie zijn. Waren deze personen individueel lid van de I.G.P., dan zou volgens de nieuwe statuten een vertegenwoordiging van Neder land in de I. G.P. nog mogelijk zijn, omdat iedere 50 individuele leden zich op de Algemeene Vergadering door één stem kunnen 15

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2005 | | pagina 17