Varia: Kadasterkalenders In de jaren dat ik student was werd veel van dit hoofdstuk ingevuld door het college projec tieve meetkunde dat door een wiskundige (op Jaffa) gegeven werd. Later vond ik daar echter weinig in dat ik aan mijn studenten wilde doorgeven. Hoofdstuk III: De fotografische opname, duidelijk van Schermerhorn. Begint met veel optica, aan de 3e orde aberraties werd heel veel aandacht geschonken. Later moesten de geodesiestudenten colleges van professor A.C.S. van Heel volgen. Ook op de problemen van de fotografische emulsie werd uitvoerig ingegaan. Verbazend veel theorie die alleen zaken bestrijkt die de lensontwerpers en chemici toen aan het oplossen waren. Al die problemen werden opgelost, uiteraard niet door fotogrammeters en zeker niet door landmeters voor wie de cursus bestemd was. Ik zou er een landmeter nooit mee lastig vallen. Weinig ervan heb ik ooit aan ITC studenten gedoceerd en dan alleen nog voor de cursus luchtfotografie. De overige hoofdstukken kwamen heel wat dichter bij wat in mijn jaren onder fotogram- metrie verstaan werd. Op de ledenvergadering van 1933 gaven Tienstra en Schermerhorn voordrachten over de hoofdstukken II en III. Degenen die deze hoofdstukken bestudeerd hadden konden vragen stellen. Ik zou graag weten of daar druk gebruik van gemaakt is. Op de ledenvergadering van 15 april 1937 stelde de heer Hartman de vraag of de cursus nog voltooid zou worden. Prof. Schermerhorn antwoordde dat hij daar weinig tijd voor had, maar dat het nog erger was dat de cursus inmiddels volkomen verouderd was. Een inhoudsopgave heb ik niet gevonden, als reconstructie maakte ik: H. I Inleiding P- II Mathematische grondslagen der fotogrammetrie 5 III De fotografische opname 49 IV Praktische gebruiksmogelijkheden van de optische afbeelding 74 V Opname apparaten, navigatie- instrumenten 86 VI Middelen en methoden ter bepaling v. d. oriëntering van stralenkegels 100 VII Puntsgewijze reconstructie van het voorwerp 132 VIII Toepassing der stereoscopie 138 IX Constructiebeginselen der auto matische kaarteringsapparaten 156 X Onthoekingstoestellen 184 XI Automatische karteringsapparaten met dubbelbeeld projectie 198 XII Gebruik van de in Hoofdstukken X en XI beschreven apparaten 229 In 1937 trad Tienstra af als secretaris van de vereniging, hij werd opgevolgd doorT.D. Kiers, landmeter van het Kadaster te Utrecht. Schermerhorn bleef tot zijn benoeming tot Minister-president in 1946 voorzitter. "Als andere uitingen van historisch besef noemde Aardoom exposities en de sinds 1996 verschenen Kadasterkalenders, verzorgd door Jan van Eek." Dat stond in de bijdrage Terugblik Donateursdag 2004 in het vorige nummer. Juist ten tijde van het verschijnen van dat nummer verscheen ook de tiende en laatste Kadasterkalender voor het jaar 2005. De begeleidende wenskaart: "In deze reeks hebben wij aandacht besteed aan de eerste kaarten die zijn gemaakt bij de oprichting van het Kadaster in 1832, de zogenaamde minuutplans. Daarna hebben wij enkele Kadasteractiviteiten belicht die bij het grote publiek iets minder bekend zijn zoals de Rijksdriehoeksmeting, de Land inrichting, onze werkzaamheden buiten Neder land en nu als laatste activiteit de Topo grafische Dienst van het Kadaster. Hiermee is de reeks compleet en een traditie afgesloten." 17

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2005 | | pagina 19