In memoriam prof.dr.ir. Willem Baarda (1917 - 2005) Historisch nieuws: theodoliet in Bibliotheek Rotterdam Op 2 januari j.l. is het erelid van de Nederlandse Commissie voor Geodesie (NCG) prof.dr.ir. Willem Baarda overleden. Prof. Baarda was van 1952 tot 1996 lid van de Commissie en vanaf 1996 erelid. Hij was van 1957 tot 1980 secretaris en van 1980 tot 1987 voorzitter van de NCG. Van 1951- 1982 was Baarda Delfts hoogleraar. In 1958 richtte hij het Laboratorium voor Geodetische Rekentechniek (LGR) op. De ombouw daarna van LGR van de afdeling Weg- en Waterbouwkunde van de TH Delft naar een zelfstandige afdeling Geodesie maakte Baarda mee en hij zette er in samenwerking met prof. Roelofs mede zijn stempel op. Zijn wetenschappelijk gedachtegoed wordt tegenwoordig aan geduid met de uitdrukking 'Delftse School'. In 2004 is op het NCG-jubileumsymposium de 'Prof. Baardalezing' ingesteld en werd van hem een door de KNAW geschonken borstbeeld van de hand van beeldhouwer Josine R. Croin onthuld. Van meet af aan was prof. Baarda donateur van de stichting De Hollandse Cirkel. Een uitgebreid In Memoriam van de hand van de huidige NCG-voorzitter prof.dr.ir. Peter Teunissen verscheen in Geo-lnfo 2005-3 en staat op de site www.ncg.knaw.nl. Tot eind april 2005 prijkt in de Rotterdamse Centrale Bibliotheek aan de Hoogstraat op de derde etage een antieke theodoliet in een vitrine. Aan weerszijden van het merkje van Carl Zeiss Jena staan de letters D.R.P. en D.R.G.M. Voor een breed publiek legt een kaartje de hoekmeet- functie beknopt uit. Bruikleengever is de Dienst Gemeentewerken Rotterdam, bedrijfsdonateur van de stichting De Hollandse Cirkel. Zie voor de openingstijden van de biblio theek www.bibliotheek. rotterdam.nl. Gemeentewerken Rotterdam bestaat juist 150 jaar. Op de site www.gw.rotterdam.nl wordt in blokken de geschiedenis daarvan samengevat. Het blok 1905-1930 bevat de passage: "Het inmeten van ver anderingen in stad en haven en die vastleggen op de kaart is in de periode van Gerrit Jan de Jongh bij Gemeentewerken ondergebracht. Hier wordt de kaart van de stad nauwkeurig bijgehouden.' Een vrij recente uitvoe riger analoge publicatie hierover is: H. Schallen- berg. De grootschalige basiskaart een gemeente lijke zorg, in: Geodesia 2003-1, p. 4-9.

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2005 | | pagina 20