Voor u gelezen.... F. Ingang - Landmeten en cartografie op de Koninklijke Militaire Academie in de 19e eeuw. Kilacadmon Papers, deel 1. Breda 2004, 9H bh. In dit tijdschrift is in nummer 2 van augustus 2004 op p.70 een artikel van dezelfde schrijver met bijna dezelfde titel besproken en daar is aan toegevoegd dat er een monografie zou verschijnen. Dit is deze monografie. De tekst is uitgebreider en bevat enige nieuwe aspecten. Om te beginnen is meer aandacht voor de vestingbouw en de opleiding voor landmeters en ingenieurs in Franeker en Leiden. Ook wordt nu bij de docenten prof. C.M. Schols en zijn boek "landmeten en water passen" wèl genoemd. Dit boek werd trouwens door de Koninklijke Militaire Academie (KMA) uitgegeven en jarenlang ook in Delft gebruikt. Dat er in Breda veel aandacht aan het landmeten werd besteed blijkt verder uit het feit dat in het reglement KMA (1828) zestien artikelen betrekking hadden op het landmeten J <L (p.32-34). Hierbij ging het niet alleen over landmeten maar ook over (kaart)tekenen. Bij dit tekenen behoorde, naast nauwkeurig karteren, ook het meten en karteren "Op pas en oog" en het maken van panoramaschetsen. Diverse voorbeelden staan in het boek. In de zomer was er een zomerkamp voor praktische veldoefeningen. Op p.36 staat de opdracht voor een triangulatie beschreven en in bijlage 1 op p.82 de bijbehorende berekening. Een geodeet zal waarschijnlijk al snel ont dekken dat er hier, bij de vierde driehoek, iets niet klopt. Uit navraag bij de auteur bleek dat de kadetten wel juist gerekend hadden maar dat er bij het klaarmaken voor de drukker iets fout gegaan was. Overigens is het een leuk puzzeltje om uit de gegevens het net te reconstrueren en zelf uit te zoeken wat de juiste getallen moeten zijn. In de opdracht staat dat er met een cercle repetiteur (repetitiecirkel) of sextant gemeten moest worden. In bijlage 2-4 worden enige meetinstrumenten besproken, de repetitiecirkel is daar echter niet bij, alhoewel Van Kerkwijk die ook beschrijft in zijn "Geodesie...". Vanaf de leercursus 1860 werd er fors gesneden in het onderwijs in geodesie en landmeten. We lezen hierover op p.81"Toen het belang van landmeten/geodesie verminderd was vervingen de cadetten het landmeten nog al eens door, uiteraard niet toegestaan, herbergbezoek"...! Een aardige vondst van de schrijver is dat er af en toe een alinea uit de gebruikte boeken is aangehaald, we krijgen daardoor een aardig inzicht in de behandelde leerstof. Verder is er wat meer aandacht voor tactische en/of belegeringsoefeningen op de kaart (p.70 e.v.), een drietal verkleinde kaarten zijn toe gevoegd. Mede door de vele illustraties is dit een interes sante publicatie geworden over een onderwerp waarover toch nog niet veel bekend was. Van harte aanbevolen! Op p. 104 van de vorige H.C. kunt u lezen waar deze monografie besteld kan worden. Overigens Kilacadmon (zie de titel) is een anagram voor de afkorting Kon. mil. acad. H Kilacadmon Papers v H.- - ft, r p-Xwsr #Yl Koninklijke Militaire Academie l')

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2005 | | pagina 21