Leo Turksma, Wisselend lot in een woelige tijd. Van Hogendorp, Krayenhoff, Cltassé en Janssens, generaals in Bataafs-Franse dienst, Van Grating Westervoort 2005, ISBN 90-75879-253, 196 biz., 19,50 Van de op de omslag afgebeelde Dirk van Hogendorp, van Krayenhoff, van Chassé en van Janssens - vooraanstaande militairen uit de Bataafs-Franse tijd - bestonden geen 20e- eeuwse biografieën. Dit boek van de 80-jarige emeritus-hoogleraar soeiologie aan de UvA vult dat gat. Op Chassé na waren het geen stereotype vechtjassen. Dirk van Hogendorp, broer van Gijsbert Karei die koning Willem 1 in 1813 naar Nederland terughaalde, vocht onder meer tijdens de Russische veldtocht, maar hij is vooral bekend geworden door zijn ambitie de koloniale politiek ten aanzien van Indië te veranderen. Krayenhoff was naast generaal ook arts ('piskijker' volgens De Politieke Blixem van 1797), waterbouw kundige en cartograaf. Janssens, die voor Napoleon streed in vele gevechten, werd gouverneur-generaal van Kaap de Goede Hoop en van Nederlands-lndië. Chassé leidde de Hollandse brigade voor Napoleon in Spanje en was daar gouverneur. De vier generaals, die ook allen minister zijn geweest, werkten in dienst van het Bataafs-Franse regime, maar waren geen landverraders. Het is boeiend om de in onze kring als geo- en cartograaf bekende ijdeltuit Krayenhoff in breder verband te zien beschreven en vergeleken te zien met collega-generaals. Turksma concluderend: "Men moet Krayenhoff zien als een technicus die bereid was veel regimes van dienst te zijn, mits men hem maar rustig liet werken aan zijn kaart, de waterstaatkunde en de vestingbouw." In 1806 kwam hij direct onder koning Lodewijk Napoleon te werken. Het boek levert voor geodeten een voortaan andere kijk op op het paleis op de Dam: "Als de koning hem niet nodig had, kreeg Krayenhoff de gelegenheid ten paleize verder te werken aan de uitwerkingen van zijn geodetische waar nemingen in verband met de grote kaart van Nederland die hij als zijn hoofdwerk bleef beschouwen." In maart 1810 was Krayenhoff" ontslagen als minister en legde hij zijn opper bevel over het leger neer. Hij was toen afgemat en zijn moeder was net nog overleden ook: "Krayenhoff besloot om bij zijn vroegere hoogleraar Nieuhoff te Harderwijk uit te rusten en zegt daarna weer te Gouda te zijn voort gegaan met zijn triangulatie en geodetische waarnemingen ten behoeve van de kaart," aldus een weer tekenend fragment. De levensbeschrijvingen zijn voorzien van bijlagen, een chronologisch overzicht en bronnen alsmede literatuur van en over hen. De bijlage 'cartografie'bij Krayenhoff memoreert de 40 landmeters voor en de gigantische kostenoverschrijding van zijn kaart. Er blijken twee familie-archieven Krayenhoff te bestaan: één op het Nationaal Archief en één op het Gemeente Archief Nijmegen. Zijn dit mogelijk bronnen voor detailstudies voor De Hollandse Cirkel? Het artikel van P.H. Craandijk "Generaal Krayenhoff" uit het blad Eigen Haard van 1888 leverde Turksma mooie illustraties op. Bijvoorbeeld 'Napoleon liet een grote kaart voor zich uitspreiden' van A.C. Verhees naar een tekening van Ch. Rochussen maakt nieuwsgierig naar het werk van de laatste! De auteur memoreert dankbaar benutten van een ongepubli ceerde doctoraalscriptie (KUN, 1987) van F.J.C.S. van den Bergh over de Krayenhoff als militair en ook die lijkt nader raad plegen vanuit ons vakgebied waard. Het boek is boeiend ge schreven en zij van harte aanbevolen! De levens schetsen van de generaals zijn leuk gedetailleerd. De woeligheid van hun tijd druipt er van af. Adri den Boer 2<i

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2005 | | pagina 28