Een veteraan uit WO I Harrie Luijten Mijn belangstelling voor oude instrumenten werd gewekt in de tijd dat ik assistent was bij de heer Van der Meulen in het oude Geodesie- gebouw aan de Kanaalweg te Delft. Omdat een aantal fraaie exemplaren daar ongebruikt in de kast stond vroeg ik hem of ik er niet een kon kopen. Hij vertelde mij dat dit niet mogelijk was omdat de inventaris rijkseigendom was. Enkele jaren later werd ik door collega Scheffer geattendeerd op het feit dat de zoon van een voormalige lector aan de Koninklijke Militaire Academie een partij oude landmeet kundige instrumenten en boeken wilde verkopen. Op een zaterdagmiddag reden we naar zijn huis waar we in de garage een uit gebreide verzameling, theodolieten, waterpas instrumenten, planimeters, rekenlinealen en dergelijke aantroffen waarvan de meeste dateerden uit de 19e eeuw of nog ouder waren. Mijn financiële middelen waren toen helaas zodanig beperkt dat ik slechts een bescheiden keuze uit de collectie kon maken. Een daarvan was een eenvoudige boussole-theodoliet volgens het instructieboekje Theodolite Morin gedateerd 1916 en gemaakt voor gebruik bij de zware artillerie met randverdelingen in duizendsten zoals gebruikelijk bij militaire meetinstrumenten. Morin was Parijzenaar, ingenieur en constructeur van precisie- instrumenten. Beschrijving van het instrument Het voetstuk bevat 3 stelschroeven waarmee de eerste as verticaal kan worden gezet. Afb. 1. Theodolite H. Morin 1916.

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2005 | | pagina 4