Varia: Prins Bernhard opende in 1956 ITC-gebouw mochten worden uitgevoerd en dat alleen in bijzondere gevallen en dus niet tijdens het normale gebruik. Dit betrof de volgende controles en regelingen. De tweede (horizontale) as staat loodrecht op de eerste as en de vizierlijn staat loodrecht op de tweede as. Dit moest op de bekende manier worden gecontroleerd door draaiing van kijker om de tweede as en het volgen van een verticale draad met het snijpunt van de kruis draden. Bij afwijkingen moest de helft worden weggenomen met de correctieschroef van de horizontale as. Als daarna de beschreven lijn nog scheef staat ten opzichte van de verticaal moest gecorrigeerd met de correctieschroeven van het kruisdraden diafragma. Ik heb mij afgevraagd hoe met deze summiere en ten dele onjuiste aanwijzingen de regeling tot een goed einde kon worden gebracht. Het buisniveau moest worden gecontroleerd door de bel in te spelen en daarna 3200 %o te draaien om de verticale as en eventueel de halve uitwijking weg te nemen. Hierbij wordt niet de verticale stand van de eerste as genoemd maar de horizontale stand van de randverdeling, de richtlijn van het niveau wordt niet genoemd. Bij de opstelling van het instrument wordt niet verwezen naar de eenvoudige controle van het niveau in 4 kijkerstanden. De controle op de stand van de index van de verticale rand wordt niet genoemd, hoewel deze wel regelbaar is. Taalgebruik In de Franse gebruiksaanwijzing wijkt de gebruikte terminologie nogal af van hetgeen gebruikelijk is b.v. optische as in plaats van vizierlijn. Het woord alhidade werd in ruimere zin gebruikt om het binnenste draaibare plateau van het instrument aan te duiden. Mijn woordenboek geeft hiervoor graadboog of vizierlineaal, Alberda wijst in zijn leerboek op de Arabische afkomst: alhidade betekent wijzer vandaar de term alhidadeniveau (Jordan: der Zeiger). Om de ontwikkeling in de bouw van instru menten te illustreren tenslotte nog een afbeel ding van de Morin theodoliet en een vergelijk bare maar een in allerlei opzichten verbeterde en niet veel later (30 jaar?) gemaakte boussole- theodoliet Wild TO. Foto uit het archief van het ITC, v.r.n.l.: prins Bernhard, geoloog dr. K. Graaf Ravertera en rector prof ir. W. Schermerhorn ©persbureau ANEFO In december 2004 overleed prins Bernhard. Terugblikkend kan binnen de geodesie het volgende worden gememoreerd. Op 8 november 1956 opende Zijne Koninklijke Hoogheid (ZKH) Prins Bernhard het gebouw van het ITC aan de Kanaalweg in Delft. De foto is genomen tijdens de rondleiding door het nieuwe gebouw die professor Schermerhorn gaf. De prins krijgt uitleg over het gebruik van een spiegelstereoscoop. Ook de jaren daarna heeft het ITC zich mogen verheugen in de belangstelling van leden van het Koninklijk Huis. Zo opende ZKH Prins Claus de nieuwe huisvesting in Enschede in 1977 en was hij Fellow of the Institute. ZKH Prins Willem Alexander bezocht in 2002 het instituut. Homme Martinus, archivist ITC

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2005 | | pagina 8