Inventarisatie van historische geodetische instru menten in Zeeland Theo Scheele De Stichting De Hollandse Cirkel heeft zich onder andere ten doel gesteld een inventarisatie te maken van historisch waardevolle geode tische apparatuur, welke nog in ons land aanwezig is. Gezien de snelle technische ontwikkelingen, waarin nieuwe series instru menten elkaar in steeds kortere tijd opvolgen en vorige series vervangen, dreigt de aandacht voor de oude voorgangers wat op de achter grond te geraken. De Hollandse Cirkel startte daarom enkele jaren geleden een actie om wat nu nog aanwezig is aan oude instrumenten te inventariseren en in een landelijke database onder te brengen. De werkgroep IG1E (Inventarisatie Geodetisch Instrumenteel Erfgoed) werd opgericht. Een tiental vrijwilligers is er enthousiast mee aan de slag gegaan en er zijn inmiddels landelijk meer dan 1000 instrumenten vastgelegd en (met foto) opgenomen in een landelijke database. De vrijwilligers wonen verspreid door Neder land en hebben elk een 'eigen gebied' voor hun rekening genomen. Omdat het begrip 'historisch' rekbaar is, is er nader afgesproken dat daaronder wordt verstaan: 'landmeetkundige instrumenten met een historische betekenis'. Dat wil zeggen dat de instrumenten moeten bijdragen aan het beeld van de landmeetkundige ontwikkeling. Dat zijn dus niet alleen antieke instrumenten maar ook wat recentelijk in onbruik is geraakt en alles daartussen. En gezien de technische ontwikkelingen raken instrumenten tegen woordig al gauw in onbruik. Erg interessant zijn daarbij instrumenten die gerelateerd zijn aan markante gebeurtenissen, zoals de aanleg van de Deltawerken, de totstandkoming van de IJsselmeerpolders, de eerste Nauwkeurigheidswaterpassing en dergelijke. De werkgroep IGIE heeft haar terrein voor lopig afgebakend door in tweede instantie te inventariseren wat er bij grote gemeenten en bij waterschappen of hoogheemraadschappen op dat gebied aanwezig is. Ondergetekende heeft het gebied Zeeland en West -Brabant in zijn portefeuille gekregen en de eerste opdracht (waterschappen en grote gemeenten in Zeeland) inmiddels afgerond. Hieronder volgt een indruk van het resultaat. Zeeuwse gemeenten Als grote gemeenten werden aangemerkt Middelburg, Vlissingen, Goes en Temeuzen.Verder kent Zeeland twee waterschappen namelijk Waterschap Zeeuws-Vlaanderen, en Waterschap Zeeuwse Eilanden (de rest van Zeeland). Genoemde diensten werden eerst telefo nisch benaderd en in alle gevallen was men spontaan bereid aan een inventari satie mee te werken. De uitkomst gaf toch wel enkele opmerkelijke resultaten. Bij de genoemde gemeenten is er op vallend weinig historisch materiaal Afb. 1. Waterpasinstrument Ahrend zn (ca 1920) type 'alles vastmet hellingschroef (Waterschap Zeeuwse Eilanden).

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2005 | | pagina 9