Geodetische archeologie onder Robeco en Fortis o René van der Schans Inleiding De architect van het Rijksmuseum in Amster dam, Pierre Cuypers, zou eens beweerd hebben dat Rotterdam op natte sponzen is gebouwd. Als je het palenwoud onder de HSL in aan bouw ziet, even voor het Centraal Station, moetje dat wel geloven. Een aantrekkelijke kant van die slappe ondergrond is wel, dat resten uit het verleden vaak vele meters onder het huidige maaiveld bewaard zijn gebleven, zelfs na recente bebouwing. In de omgeving van de spoortunnel bijvoorbeeld werden zo resten uit de Romeinse tijd gevonden, en nog kort geleden kwam bij nieuwbouw ten noorden van de St. Laurenskerk ook weer van alles tevoorschijn, zo is mij verteld. De archeologen kunnen alles laagje voor laagje afschrapen en daarmee een vroegere wereld reconstrueren. In het begin 2004 gestarte Passageproject doe ik min of meer hetzelfde, alleen gebeurt de reconstructie nu niet op basis van bodem vondsten, maar op grond van gegevens op papier in de archieven. Bij het Duitse bombardement in 1940 verdween de binnen stad van Rotterdam vrijwel geheel van de kaart, maar het rijke Gemeentearchief dat zich buiten het centrum bevond bleef gelukkig gespaard, ook voor een later Engels bombarde ment. Naast vele andere unieke papieren bezit het archief een collectie van 125 Gifteboeken, waarin de transporten van onroerend goed in de periode tussen 1 maart 1538 en 28 februari 1811 zijn vastgelegd. Na een periode zonder duidelijke vastgoedregistratie (ik moet nog uitzoeken wat er toen precies gebeurde!) kwam rond 1832 het Kadaster tot stand, en daarna is de verandering van de rechtstoestand tot op heden weer in detail te volgen. Kortom, het moet mogelijk zijn om de ontwikkeling van de eigendom in het onderzoeksgebied gedurende meer dan vier eeuwen vrijwel compleet vast te leggen en op een moderne manier toegankelijk te maken. Ik heb me daaraan gewaagd, 't Is erg bewerkelijk, maar wel een fantastische reis door de geschiedenis. Fig. I. Het Passageproject, nieuw over oud. Het onderzoeksgebied In figuur 1 is het onderzoeksgebied weer gegeven, kartografisch nog niet optimaal, maar hopelijk toch voldoende leesbaar. Het gaat om het gebied ten zuiden van het oostelijk deel van de bekende Koopgoot, tot aan de Blaak, met min of meer in het midden het Historisch Museum Rotterdam in het voormalig Gemeen- landshuis van Schieland (het enig overgebleven 17e eeuwse pand in het centrum van Rotter dam!). De donkergrijze vlakken zijn de percelen van het kadastrale minuutplan die in het onderzoek worden betrokken, de dunne lijntjes tonen de huidige topografie. De ge bouwen van Robeco en Fortis, waar momenteel (mei/juni 2005) de voorgeschiedenis van wordt aangepakt, heb ik met wat dikkere lijnen benadrukt. De afkortingen markeren enkele deelgebieden: het Passageblok (PB, vorig jaar Passageproject Koopgoot FMSchielandhuis 'Forjis - -j'P7 I i Robecöjj -tl

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2005 | | pagina 15