uitvoerig beschreven en op 15 oktober 2004 op CD gepubliceerd), het Robecoblok (noord RBN en zuid RBZ), het Gerzonblok (GB, genoemd naar het modemagazijn dat hier vroeger stond) en het Soetensteegblok (SB, een paar percelen ter afronding van het gebied). Van het Passageblok heb ik de kadastrale leggerartikelen van 1832 tot 1940 al in 2004 uitgetrokken, met hulpkaarten en veldwerken, van de rest zijn bij het schrijven van dit artikel wel de perceelnummers en nummers van de leggerartikelen bekend, maar de tenaam stellingen en de mutaties in de legger moeten nog worden opgenomen. De oudere rechts toestand van PB is al behoorlijk in detail verkend, vooral op basis van uittreksels die vroegere onderzoekers rond 1900 hebben gemaakt, maar moet toch nog net zo gedegen worden geïnventariseerd als de deelgebieden RBN, RBZ en GB, namelijk uitgaande van de primaire bron: het Gifteboek. Fig. 2. Inhoudelijke en methodische vragen. De onderzoeksopzet De inhoudelijke en methodische vraagstelling is beknopt samengevat in figuur 2. De insteek is puur ruimtelijk: ik heb een interessant stuk van Rotterdam gepakt en ga in detail na welke ruimtelijke veranderingen gedurende ruim vier eeuwen zich daar hebben afgespeeld. Het gaat dus vooral om het waar. Ik wil natuurlijk ook weten wanneer de veranderingen plaatsvonden. Merkwaardig genoeg kom ik dat voor de periode voor 1811 beter te weten dan in het kadastrale tijdperk, doordat het Gifteboek de datum van elke transactie geeft, en die ontbreekt in de kadastrale legger (het doorspitten van onleesbare microfilms van deel en nummer wil ik mezelf niet aandoen!). Maar het gaat uit eindelijk om het 'leven tussen de lijntjes' (titel van een in 2004 over mijn project gehouden voordracht), dus om de mensen die het rechts verkeer op gang hielden, met hun beweeg redenen. Aan de ruimtelijk-temporele kapstok wordt dus ook een royale hoeveelheid infor matie over het wie wat, het waardoor en het waarom opgehangen, uit allerlei bronnen. Zo gaat het leven. Dit waren inhoudelijke vragen. Bij het onder zoek stuit ik natuurlijk ook op een vloed van methodische problemen. Hoe kom je erachter? Gelukkig is er tegenwoordig veel informatie beschikbaar op het Internet, onder andere de inventarissen van het Gemeentearchief, maar toch moet je nog veel vinden door flink associëren en door toeval. Heel belangrijk is, de primaire en secundaire bronnen goed uit elkaar te houden. Dan: hoe leg je het vast? Sinds februari 2005 beschik ik over zo'n handig digitaal cameraatje, waarmee ik allerlei archiefstukken fotografeer (dat mag bij het Gemeentearchief Rotterdam!), die ik dan thuis uittrek in diverse tekst- en databestanden. Vroegere onderzoekers waren wat dat betreft niet te benijden (zie bijvoorbeeld het onder zoek van Unger beschreven op de Passage-CD: dos-unger.pdf). Hoe maak je het toegankelijk en hoe presenteer je het? Ik wil het project eind volgend jaar afronden met de publicatie van een boekje (voor het overzicht) met een CD (voor de details), waarin de ontwikkeling van het gebied vooral via kaartbeelden (en wellicht ook 3D-modellen) opvraagbaar is. Klik op een plekje en je krijgt zo'n 25 generaties eigenaren, met toepasselijke plaatjes en verhalen erbij Heel belangrijk, en natuurlijk ook passend bij onze beroepsgroep, is dat alles tot in de puntjes gedocumenteerd moet zijn: wat waren de bronnen, waar kan ik het allemaal vinden? Ik heb een grote afkeer van 'gezellige' geschiedschrijving, waarbij je je voortdurend afvraagt: waar haalt hij het vandaan? Andere mensen moeten met vertrouwen op mijn werk kunnen voortbouwen. Bij dit werk sta je, zoals steeds, op eikaars schouders. Gifteboek en Stadsprotocol Voor de periode tot 1811 is het Gifteboek de primaire gegevensbron. Het zijn 125 delen, sommige nog in de originele banden, andere nogal heftig gerestaureerd, en enkele echt aan een bescheiden opknapbeurt toe. In het Gifte- "kaarten werden gemaakt omdat er wat te doen was" inhoudelijke methodische vragen vragen hoe kom ik hoe leg ik het hoe maak Ik het hoe presenteer erachter-' vast? toegankeli)k? ik het? wanneer' waar? wie wat? waardoof? waarom'

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2005 | | pagina 17