Historisch nieuws: kaartcollectie Geodesie TU Delft in Trésor Historisch nieuws: landmeters en Sc.hermerhorn bij Nationaal Archief Twee historische kaartcollecties van de TU Delft zijn recent opgenomen in de catalogus van de Bibliotheek. Het gaat om de collecties van de afdelingen Geodesie en Technische Aardwetenschappen die onlangs zijn verplaatst naar het Trésor (schatkamer) van de Bibliotheek TU Delft. Kijk voor een overzicht van de Trésorcollectie op de website www.library.tudelft.nl. Afb. 1. Kaart van Curasao uit de Nieuwe hand atlas (uitgave: Tirion, 1744). 'De Verdieping van Nederland Prins Willem Alexander opende 30 maart de tentoonstelling 'De Verdieping van Nederland', een gezamenlijke permanente expositie van de Koninklijke Bibliotheek en het Nationaal Archief. De expositie is gratis te bezoeken op de eerste verdieping van het speciaal hiervoor ontwikkelde verbindingsgebied tussen beide instellingen bij Den Haag CS. Bij de expositie- Ajb. 1. Vitrine met kaart van de landmeters Sluijter (foto Mieke den Boer-Snoei) ruimte is een website gemaakt: www. deverdiepingvannederland.nl. Tot de tentoongestelde hoogtepunten uit de geschiedenis behoren diverse kaarten. Zo is er een vitrine met een handgetekende en -gekleurde kaart van de Biesbosch uit het Nationaal Archief. "In 1562 vervaardigden de landmeters Jacob en Pieter Sluijter deze kaart van één van de armen van de Maas.", aldus de eerste zin van de toe lichting en door dit hier expliciet vóórkomen onderscheidt het beroep van landmeter zich van vele andere. De kaart diende als bewijsmateriaal voor het eigendomsrecht op het aangeslibde land buitendijks en voor de rechten op de visserij. Verder is er bijvoorbeeld een grote wandkaart van Jan van Scorel uit 1552, de oudst bekende handgetekende kaart van Texel en de Zijpe, en ook hiervan is de herkomst het Nationaal Archief. Een videowand toont onder veel meer de handtekening van Willem Schermerhorn bij die van Domela Nieuwenhuis en dat zal dus meer met zijn premierschap dan met zijn fotogram- metrisch vakmanschap te maken hebben. rt/W IClfR VS.S-\ IT ~7= 51

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2005 | | pagina 25