Varia: Museon selecteert Hollandse Cirkel Varia: W.F. Hermans over een geodeet "Het Museon heeft op dit moment zo 'n 260.000 voorwerpen in zijn collectie. Van het enorme skelet van een potvis tot een unieke sarcofaag uit het oude Egypte. Van een Hollandse cirkel tot Romeinse mijlpalen en een spectaculaire Allosaurus." Zo start het Haagse Museon de algemene inleiding tot haar collectie en gezien de grote diversiteit daarvan is de selectie van juist een Hollandse Cirkel als object opmerkelijk. Het Museon-exemplaar bevindt zich in het depot, is afgebeeld op de site www.museon.nl en wordt daar als volgt omschreven. "Deze Hollandse cirkel werd gemaakt tussen 1758 and 1845 door Jan Marten Kleman, een beroemd instrumentmaker uit Amsterdam. Het is van messing met een graadverdeling op de zilveren rand en het heeft een ingebouwd kompas. De draden in dc diopters zijn van paardenhaar. Bij gebruik werd het apparaat op een houten driepoot gezet. Het hoekmeet- instrument werd bewaard en vervoerd in een houten kist. In het deksel zit een plakker met het opschrift: III J.M. Kleman, mathematisch physisch optisch instrumentmaaker, woont op de het derde huys van de Nieuwe Zijds Armsteeg in de Blaauwe Bril no. 168 tot Amsterdam." H.C. Pouls noemde deze instrumentmaker zes maal in zijn boek 'De Landmeter' (1997) en nam daarin als afb. 7.26 een Hollandse Cirkel van hem op uit de collectie van Geodesie TU Delft. In zijn boek 'De landmeter Jan Pietersz. Dou en de Hollandse Cirkel' (2004) zijn een pseudo Hollandse Cirkel en een eenvoudige theodoliet van J.M. Kleman en zoon uit dezelfde collectie afgebeeld en beschreven (nrs 36 en 37). "Ik hoor ook de naam van ingenieur Devid, een naam die tijdens de verdere duur van mijn verblijf elke dag in de krant zal staan. Devid is, zegt Ferrari, een oud-leerling van mij, een neger van zeer eenvoudige afkomst. Op school blonk hij uit in wiskunde, maar in talen was hij zo slecht, dat hij zelfs een keer voor zijn eindexamen is gezakt. Het volgende jaar slaagde hij en vertrok met een beurs naar Delft, dat hem binnen de minimale studie periode als geodetisch ingenieur weer af leverde. Een schitterende baan als hoofd van de Luchtfotodienst wachtte hem, maar hij was brutaal en raakte in conflict met zijn chef, de toenmalige minister Dr. Ir. Frank Essed. Essed, een man die cum laude in Wageningen is gepromoveerd, raakte later op zijn beurt in conflict met Pengel, richtte een eigen politieke partij op en is thans 'ambtenaar ter beschik king', wat betekent dat hij niets te doen heeft en geen enkele serieuze functie kan bekleden. Devid werd overgeplaatst naar de middelbare school als leraar wis- en natuurkunde." Uit: W.F. Hermans, De laatste resten tropisch Nederland, De Bezige Bij, Amsterdam 1972, p. 26 [ir E.S. Devid (1933) studeerde volgens het Adresboek voor Geodetisch Nederland (NVG 1999) van 1954-1959 geodesie te Delft.]

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2005 | | pagina 33