Bij een Jacobsstaf in een gevelornament te Krommenie ln het uit 1780 daterende Zaanse koopmanshuis "Ceres", Zuiderhoofdstraat 65 te Krommenie, bevindt zich onder het bovenraam een ornament van houtsnijwerk dat handel, nijverheid en zeevaart uitbeeldt. Boeken als 'Krommenie 750' beperken zich in de beschrijving van het linkerdeel daarvan tot het noemen van een leeuw op een kist die zijn kracht en een haan die de waakzaamheid uitbeeldt. Achter hen bevindt zich echter ook een Jacobsstaf of graadstok. Het gevelornament komt ook niet voor in het standaardwerk over graadstokken van Mörzer Bruyns uit 1994. Het pand te Krommenie werd gebouwd voor een rolreder oftewel zeildoekfabrikant. Jacobsstaf De Jacobsstaf werd voor het eerst beschreven door Levi ben Gerson (1288-1344) en kwam in de 15e eeuw algemeen in gebruik, volgens een vertaald Engels standaardwerk "eerst in de astronomie en later ook in de landmeetkunde". Het instrument bestaat uit een rechthoekige stok van 1,5 of 1,8 meter lang, waarover een dwarsstaaf kan schuiven. De berekening berust op het principe van gelijkvormige driehoeken. De stok wordt voor het oog gehouden en de dwarsstaaf wordt voor- of achteruit verschoven tot de uiteinden ervan gelijk vallen met de te meten punten. Langs de lange staaf is een graadverdeling aangebracht. Oorspronkelijk had de Jacobsstaf één dwarsstaaf, maar omdat voor later gebruik op zee de stok korter moest zijn, werden daar kruishouten van verschillende lengten benut. Op iedere kant van de stok was dan een graadverdeling aangebracht, behorend bij één van de kruishouten. Volgens Pouls staat het grote aantal publicaties over terrestrisch gebruik van de Jacobsstaf in contrast met het feitelijk landmeetkundig gebruik. In de zeevaart bleef de graadstok tot na 1800 in gebruik en ook het gevelornament uit 1780 duidt op maritiem benutten. Scouting en Snellius In de twintigste eeuw volgde popularisering van de Jacobsstaf door het benutten daarvan als logo voor de Wereldjamboree 1937 van de scouts (verticaal geplaatst en met vier dwars- latten). "Als een krachtig symbool van eenvoud zullen de simpele lijnen van de Jacobsstaf zich op onze shirts aftekenen. Duizenden zullen ons AJh. 1Gevelornament op het huis "Ceres te Krommenie foto Mieke den Boer-Snoei). Adri den Boer 30

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2005 | | pagina 4