ir Afb. 2. Detail Jacobsstaf (foto Mieke den Boer- Snoei). verbaasd vragen wat dat is, wat het voorstelt. En met een glimlach van voldoening en trots op het werk van onze voorouders zullen we antwoorden, dat dit het symbool is van 'kleine middelen, grote resultaten', n.l. de Jacobsstaf, een doodeenvoudig kruishout, een graadstok, maar dan een met een weergaloze historie in ons zeewezen", zo schreef Ton Koot in 'De Huifkar' van 1937. Stichter Lord Baden Powell deelde toen aan alle contingentsleiders ook een houten jacobsstaf uit. Kort na WOI1 koos het Landmeetkundig Gezelschap Snellius in haar embleem óók voor een verticaal geplaatste jacobsstaf met vier dwarslatten. Een (te) radicale constatering uit Afb. 3. Embleem Wereldjamboree 1937 (bron: www.scoutmuseum.nl) die kring anno 1965: "Het is merkwaardig, dat op het embleem van ons gezelschap een jacobs staf staat afgebeeld. Waarschijnlijk is dit instrument nooit door een landmeter gebruikt." In 1986 gaf Nederland nog een postzegel (10c) met een Jacobsstaf uit in een serie over meet instrumenten. (Dank aan Nicolas de Hilster voor het attenderen op het ornament te Krommenie.) Literatuur: De jacobsstaf, in: Verkenningen rond de geodesie, lustrumboek landmeetkundig gezelschap Snellius 1960-1965, Delft 1965, p. 207 W.F.J. Mörzer Bruyns, The Cross-staff, History and Development of a Navigational Instrument, Zutphen 1994. H.C. Pouls, De Landmeter, Alphen aan den Rijn 1997 Gerard l'E Turner, Antieke wetenschappelijke instrumenten, Bussum 1981 (vertaling van Antique Scientific Instruments, Poole 1980) internet: http://nationaalmuseum.scouting.nl/ htm/j acobsstaf. htm Afb. 4. Embleem L.G. Snellius van na 1940 (bronwww.snellius.tudelft.nl) ÉL. :s l

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2005 | | pagina 5