De Oeffening van Willem Ferdinandusse, geadmitteerd landmeter in Zeeland Theo Scheele Nog voordat Napoleon ons met het Kadaster verblijdde, zo omstreeks het einde van de 18e eeuw, werd het vak van landmeter uitgeoefend door zelfstandige specialisten die daartoe middels een examen hun bevoegdheid hadden verworven. Men bekwaamde zich in het vak door in de leer te gaan bij een gevestigd landmeter en zich daarnaast door veel zelf studie te bekwamen tot het examen van land meter. Later ontstonden ook scholen die daar voor opleidden, zoals de hogeschool van Friesland in Franeker [1], Ook ontstonden wel officiële leerboeken, uitgegeven door de leraren van deze opleidingen, zoals het Leer boek van de Geometrie van Jacob van Cruijningen, geadmitteerde voor het Vrije van Sluis in Zeeuws - Vlaanderen (1684) [2], Met name bij de waterstaatkundige gremia ontstond de behoefte aan landmeters om grote waterstaatkundige werken te begeleiden. Land meter werd daar zelfs een officieel erkende functie welke mocht worden uitgevoerd na een examen aan het Hof van Holland, waarna men de titel geadmitteerd en gezworen landmeter kreeg toegekend [3]. Bij genoemd examen moest een zogenaamd oefenboek worden overlegd waarin de doorgewerkte oefenstof werd beschreven. In 1786 begon ene Willem Ferdinandusse, (geboren 17 juli 1770) aan een studie voor landmeter, waarvoor hij de niet geringe prestatie leverde zijn gehele leerstof, in zwierig schoonschrift en geïllustreerd met een aantal gekleurde tekeningen, samen te vatten in een lijvig boekwerk. Een prachtig voorbeeld van een hierboven beschreven oefenboek, dat bewaard is gebleven en thans in het bezit is van de familie Steketee in Vlissingen. Het boek blijkt de scriptie te zijn waarmee Willem Ferdinandusse zijn opleiding op 16-jarige leeftijd begon en waarmee hij uit eindelijk de functie van 'opzigter der Rijks waterstaat' of "geëmployeerde" verwierf binnen de in 1798 opgerichte Rijkswaterstaat. De beginpagina (zie Afbeelding 1) van het oefenboek luidt: De Oeffening van Willem Ferdinandusse. Heeft beginnen te studeren in de geometria den tienden november 1786; En vervolgt dan met een kunstig geconstrueerd gedicht dat aanvangt met de voorletters van Willem en luidt: Wij die Bemind De konst van Geometri waardig Ik Die heb Lust om Zien 't Landmeten Goed En Aardig Leest Dit boek wel ter Deeg, Studeert met Lust Daar in Laat zijn De Leerzucht Dan in voorste van u Zin En Meet de vert of hoogte, 't Meten van Wal En Dijken, Met 't Meten van het Land, of van Een Schor of Slijken. Enzovoorts De inhoud van het oefenboek is onderverdeeld in enkele hoofdstukken. Het eerste hoofdstuk, getiteld 'Inleiding tot de Geometria', bevat onder andere de leer der getallen, en ver schillende rekenmethoden. Hoe men om moet gaan met irrationele getallen en daaruit de wortel moet trekken. Hoe een 'quadraat' te berekenen van gebroken getallen en verder een onderdeel 'multiplicatie'. Het volgende hoofdstuk heet 'Grondbeginselen der meetkunde, gebaseerd op de beginselen van Euclides', en behandelt onder andere de transformatie van figuren. In deel twee volgen beschrijvingen van de 69

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2005 | | pagina 11