IP* Trigonometria Plana ofwel de vlakke driehoeks meting, oppervlakte- en inhoudsberekeningen. In het hoofdstuk Landmeten zijn veel praktijk voorbeelden beschreven, bijvoorbeeld hoe met behulp van deze wiskundige kennis opper vlakten kunnen worden gemeten en berekend, hoe percelen in gelijke delen kunnen worden verdeeld, en welke handigheidjes je kunt toe passen als een afstand niet direct te meten is omdat je dan door het water zou moeten lopen. Figuur 2 laat zien hoe je de ontoegankelijke afstand AC kunt verkrijgen door zijde BA te verlengen naar punt D zodat je (met droge voeten) CD kunt meten en daaruit AC kunt berekenen. In figuur 3 is geschetst hoe je een heel landschap met behulp van voorwaartse insnijdingen in kaart kunt brengen en in figuur 4 wordt uitgelegd hoe je "ongemakke lijke distantiën" (in dit geval de afstand tussen twee torens aan de overzijde van een breed water) kunt meten door op een hulppunt enkele hoekmetingen uit te voeren en deze gegevens vervolgens met sinus- en cosinusregel te bewerken. Niet vermeld is met welk instrument WilJLHM Mwi I^ERDiNANDLvSfk. «vsorsl Afb. 1. Titelpagina van het oefenboek. de hoekmeting werd verricht maar een erg hoge nauwkeurigheid kan de uitkomst niet hebben geleverd gezien het feit dat de hoeken met een nauwkeurigheid van halve graden werden gemeten en de gemeten afstand van 20 meter behoorlijk werd geëxtrapoleerd. Ferdinandusse laat verder nog zien hoe je stukken land kunt 'scheiden en delen' in verschillende groottes. Ook hoogtemeting wordt uitgelegd en het meten in de bergen. Vervolgens is er nog een hoofdstuk vesting bouw met tekeningen van verschillende fortifi caties. Maar daarmee heeft Ferdinandusse blijkbaar wat minder uitgebreid geoefend. Tenslotte is er nog een hoofdstuk stereometrie aan toegevoegd. Bekend is dat de kandidaat landmeter na het slagen de eed of belofte mocht afleggen waarna hij (tegen betaling) de akte van admissie kon verkrijgen en dan het ambt van gezworen en geadmitteerd landmeter mocht uitoefenen. Het ambt van landmeter ging vaak over van vader op zoon. Zo ook bij Willem Ferdinandusse die tweemaal in het huwelijksbootje stapte. Zijn eerste vrouw was Adriana van der Vliet, geboren te Capelle op 22-09-1780, overleden te Kattendijke op 27-11-1826. Uit dit huwelijk werden onder andere geboren Maria Ferdinandusse (geb. 1806) en Foort Ferdinandusse (geb. 1801Deze laatste trad in de sporen van zijn vader en werd eveneens geadmitteerd landmeter. Bij zijn huwelijk op 15 juni 1826 te Kattendijke staat landmeter als zijn beroep aangegeven en is vader Willem geëmployeerde bij Waterstaat. Opmerkelijk is dat het oefenboek van Willem Ferdinandusse niet via landmeter Foort maar via diens zuster Maria bewaard is gebleven en terecht is gekomen bij de familie Steketee in Vlissingen. Hoe kwam het landmetersboek nu terecht bij de familie Steketee? De route die het boek volgde was als volgt: Willem Ferdinandusse (geboren te Vlake 17-07-1770, overleden te Kruiningen 7-11-1837) liet het boek na aan zijn dochter Maria Ferdinandusse (geb. 1806). Zij trouwde met timmerman Willem Sterk (geb. 1806). Heeft beo innen te ftutleren inde beo meina den tienden uoeembcr id?6 70

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2005 | | pagina 12