Omtrent de hierboven geciteerde alinea's zijn de volgende opmerkingen te maken. Uit het geciteerde deel van het voorbericht blijkt wel, dat deze uitgave gebaseerd is op de een jaar eerder in 1942 uitgegeven eerste druk van het standaardwerk "Leerboek der Land meetkunde" van dezelfde schrijvers. Uit dit voorbericht blijkt, dat in genoemd standaard werk al de verschijning van dit leerboek voor bouwkundigen wordt aangekondigd. Tevens wordt vermeld, dat in dit leerboek "een ander en beperkter omvang moet hebben dan dat aan de a.s. waterbouwkundigen der M.T.S. en aan de toekomstige civiel ingenieurs derT.H". De latere professor J.M. Tienstra geeft in de laatste tijdens de bezetting verschenen uitgave van het Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde een uitgebreide boekbeoordeling. Over mogelijke problemen, die de schrijvers en uitgever tijdens de oorlog mogelijk hebben gehad rept de boekbeoordelaar evenwel niet. De uitgave van de tweede druk van dit standaardwerk wordt door ir. F. Harkink beoor deeld in de eerste naoorlogse uitgave van genoemd tijdschrift van 1946. Een alinea luidt als volgt: "De gebruiker van den eersten druk zal wel hebben gemerktdat er wel wat veel fouten en slordigheden in voorkwamen; deze waren vermoedelijk te wijten aan te haastige samen stelling van dit omvangrijke werk Zonder dit expliciet te noemen zouden de oorlogsomstandigheden hier wel debet aan geweest kunnen zijn. Immers professor Schermerhorn werd ten tijde van de uitgave van de eerste druk van genoemd Leerboek in St Michielsgestel in gijzeling genomen van mei 1942 tot december 1943. Na zijn vrijlating nam hij deel aan het verzet en was onder andere redacteur van het illegale blad "Je Maintiendrai". Tijdens zijn verblijf in St Michielsgestel leidde hij met dr. W. Banning de discussies met andere geïnterneerden over naoorlogse vernieuwingen. Uit de geciteerde alinea's blijkt, dat de kadasterlandmeter O.J. Jonas tijdens zijn internering waardevolle bijdragen heeft kunnen leveren aan een aantal hoofdstukken van het Leerboek. De heer Jonas werd in 1942 ontslagen uit St Michielsgestel, Oprichter van de latere N.V Wed. J. Ahrend Zoon was anno 1896 Jacobus Ahrend 1875- 1956). De bedrijfs- historie op de site www. ahrend.nl vermeldt ook de verkoop van geodeti sche instrumenten en bevat de bijgaande folderkaft. maar in 1943 wederom onder moeilijker omstandigheden een tijdlang gevangen ge houden in het kamp van Vught. De landmeter O.J. Jonas behoorde met de landmeter J.F. Ilsen tot de pioniers van de ruilverkavelingswerk zaamheden. Na in 1925 gedurende een half jaar in het Duitse Rijnland ervaring te hebben opgedaan was hij een van de eerste landmeter deskundigen, die krachtens de ruilverkave- lingswet 1924 de Plaatselijke Commissies van de ruilverkavelingen bijstonden. De tweede auteur was de civiel-ingenieur H.J. van Steenis (1908-1965), sinds 1939 leraar aan de Amsterdamse MTS. "Als leraar bezat hij het vermogen om ingewikkelde zaken kort en begrijpelijk uit te leggen", zo meldt najaren een jubileumboekje van een in 1945 door hem opgericht bureau nog'. De beide schrijvers hebben in het voorbericht hun taakverdeling betreffende het schrijven van het Leerboek aldus uiteengezet: "De hoofdstukken V en VI, alsmede de artikelen II. 3.1,1.3.2,11.3.3 en XI. 2.2 zijn geschreven door ir. van Steenis, de rest door prof. Schermerhorn, terwijl de door ieder geschreven kopie wederzijds gecorrigeerd is Kennelijk heeft de bezettende macht toe gestaan, dat er tussen beide schrijvers een zodanige schriftelijke vorm van communicatie zou mogen zijn, die het mogelijk maakte het concept van het boek te voltooien. Het is zeer bewonderenswaardig, dat professor Schermerhorn, bijgestaan door de landmeter Jonas, met ir. Van Steenis in zeer moeilijke oorlogsomstandigheden dit leerboek "Land- WE63AHREI1ö<jZQ0n Karei Hubert, Van pionier tot partner, 50 jaar ingenieursbureau Van Steenis, Utrecht 1995, p. 16.

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2005 | | pagina 17