Historisch Nieuws: 'De ontdekking van de wereld' in Scheepvaartmuseum meten en Waterpassen voor Bouwkundigen" heeft kunnen schrijven en doen uitgeven. Het boek "Landmeten en Waterpassen voor Bouwkundigen" zal in de landmeetkundige wereld wel niet algemeen bekend zijn geweest. Door de oorlogssituatie kon het "Tijdschrift Kadaster en Landmeetkunde" in de oorlogsjaren 1943, 1944 en 1945 niet meer verschijnen. Hierdoor ontbrak destijds de mogelijkheid om een boekbeoordeling in het tijdschrift op te nemen, hetgeen in normale omstandigheden zeker wel het geval geweest zou zijn. Het lijkt er op, dat na de oorlog het er niet van gekomen is om een tweede druk uit te geven. In het eerder geciteerde tijdschrift is in de naoorlogse af leveringen in elk geval geen boekbeoordeling van een herdruk opgenomen. Blijft over de constatering, dat er in het landmeetkundige deel van mijn boekenkast toch wel een leerboek staat met een bijzondere voorgeschiedenis. Tot en met december 2005 is in het (Neder lands) Scheepvaartmuseum te Amsterdam de expositie 'De ontdekking van de wereld' te zien. Tussen 1590 en 1650 ontwikkelde de Republiek zich tot een spectaculaire zee varende natie. In de expositie tonen levens echte driedimensionale scènes de successen en evenzo grote mislukkingen. Prachtige voor werpen en schilderijen vertellen over helden moed en onmetelijke rijkdom. Tot de tentoon stelling behoort ook een vitrine 'Meten is weten', illustratief maar met materiaal van na het tijdvak van de expositie. Om in de 17de eeuw te weten hoe zuidelijk of noordelijk een schip was had men een astrolabium (hier een replica uit 1927 naar Spaans exemplaar van 1588), een jacobsstaf of graadstok (getoond wordt een exemplaar uit 1791) en een davis- kwadrant (hier één uit 1743). Om de vaar- richting te weten was er een kompas (tentoon gesteld exemplaar: circa 1715). Om de afstand c.q. snelheid te berekenen werkte men met lood en lijn: met een zandloper mat de zeeman de tijd dat het touw afliep, een houten plankje met een touw er aan ging daartoe overboord. Door ook interactieve elementen is de tentoon stelling erg geschikt voor kinderen. Een 'touch screen' legt van alles uit over lengte, breedte, instrumenten en gevaren van foute positie bepaling. Verder wordt bijvoorbeeld Tasman als cartograaf gepromoot en toont een paneel het juist gebruik van zeekaarten anno 1602. Zoals bekend is in de vaste expositie van dit museum altijd meer over navigatie en carto grafie te zien. Het is zelfs één van de musea met een Hollandse Cirkel in de vaste opstelling: die van Wytse Foppes uit Leeuwarden uit het midden van de 18de eeuw (zaal 9 Navigatie 18de eeuw)1. Natuurlijk treft men kaarten en globes van Blaeu aan, maar 'dichterbij' ook een hydrografische kaart van het Haringvliet van 1890 (zaal 19: Zeemacht ca 1900). Bij het instrumentarium van het onderzoeksschip Willem Barents pronkt een intensiteitskompas uit 1878 naar een model van prof.dr. F.J. Stamkart, de eerste voorzitter van de Rijks commissie voor Graadmeting en Waterpassing (zaal 18a Zee-onderzoek 1878-1884). Een bezoek zij aanbevolen, zie ook www. scheepvaartmuseum.nl voor meer informatie. Adri den Boer 1 Afgebeeld en beschreven in H.C. Pouls, De landmeterjan Pietersz. Dou en de Hollandse Cirkel, Delft 2004, p. 73,

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2005 | | pagina 18