Beelden van Nederlandse landmeters Adri den Boer Inleiding Voor zover bekend bestaan er in Nederlandse openbare ruimten twee 3D-beelden van land meters. (Gevelstenen en wandreliëfs worden hierbij buiten beschouwing gelaten1.) De beelden zijn beide in het laatste kwart van de vorige eeuw vanuit de bouwwereld aan gemeenten geschonken. De ene beeldt een anonieme landmeter van rond 1970 uit, de andere een met name genoemde vakman van rond 1600. Sinds 1971 bevindt zich een beeld 'De land meter' compleet met driepoot en theodoliet in de hal van een openbaar pand van de gemeente Utrecht (Dienst Openbare Werken, intussen Stadsontwikkeling). Het vakblad Geodesia kon het initiatief kennelijk niet aankondigen of bij de onthulling present zijn, maar nam kort na de onthulling wel een artikel over dat de ont werper er zelf in het personeelsorgaan van de begunstigde dienst over schreef.2 Aan de noordkant van het Noordhollands Kanaal prijkt bij een winkelcentrum tegenover het oude centrum van Alkmaar sinds november 1997 ook buiten een beeld van een landmeter. De ont hulling daarvan werd ook niet aangekondigd of verslagen in landmeetkundige vakbladen, en de toenmalige promotiecommissie Geodesie wist kennelijk van niets. Lang werd het uitgebeelde instrumentarium in de vakpers niet beschreven of onjuist aangeduid. Het beeld is van de hand van de Alkmaarse beeldhouwer John Bier, die correct instrumenten uit de tijd van de met name genoemde landmeter weergaf. Hoe gedetailleerd de onthullingen en de beelden zelf destijds zijn omschreven in regionale kranten is voor deze bijdrage niet nagegaan. Utrecht De toenmalige Dienst Openbare Werken van de gemeente Utrecht kreeg in 1971 een nieuw gebouw op het adres Ravellaan 96 in de Afb. 1. 'De Landmeter'te Utrecht (foto Mieke den Boer-Snoei). Domstad. De beroemde prof. V.P.S. Esser (1914-2004) van de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam was de ontwerper van het beeld 'De Landmeter', dat volgens een plaat op de sokkel is "Aangeboden aan de Dienst van Openbare Werken van de gemeente Utrecht t.g.v. de opening van dit gebouw, en onthuld op 16 maart 1971 door de wethouder van Openbare Werken, Mr. H.J. Zeevalking." De plaat bevat verder de namen en vestigingsplaatsen van wel 31 aannemers, kennelijk zakenrelaties van de dienst. Bij de opening van het toen als Nieuw Clarenburg betitelde gebouw werd symbolisch een onvoltooid wasmodel op ware grootte aan geboden. Piet Esser: "Na beëindiging van mijn 1 Zie daarvoor bijvoorbeeld: F. Ferro, Een interessante gevelsteen in Friesland, in: De Hollandse Cirkel 2002-3, p. 7 en Adri den Boer, Varia: landmeters op gemaal Colijn, in: De Hollandse Cirkel 2003-3, p. 89. 2 V.P.S. Esser, De Landmeter, in: Geodesia 1971, p. 207/208. 77

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2005 | | pagina 19