werk werd het beeld eerst via een gipsnegatief in polyester afgegoten. Dit gietsel werd naar de bronsgieter gebracht, die er via een 'zand- negatief' een bronsgietsel van maakte. Dit gietsel heb ik uitvoerig gepolijst en toen 24 uur onder de Brusselse aarde begraven om het een mooie zandpatine te geven. Het stenen voetstuk met de draaibare kop is van gepolijste Muschel kalksteen. En dat is alles." De kunstenaar was in 1970 door ene heer Slot boom benaderd met de vraag of hij voor het nieuwe gebouw een landmeter wilde maken. Dit kennelijk vanwege de ook symbolische rol van een landmeter aan het begin van bouwprocessen. De opgave leek Esser origineel genoeg en hij schreef later in het Utrechtse personeelsorgaan: "Van een landmeter is nog nooit een beeld gemaakt!". (Toen de preciese redactie van Geodesia dit overnam, kon men niet nalaten er een vast gezochte voetnoot aan toe te voegen: "In het Museo Nazionale della Scienza e della Technica te Milaan bevindt zich een beeld van een Romeinse landmeter dat is opgebouwd uit in Pompei gevonden fragmenten."). Een echte landmeter met driepoot en theodoliet werd in het atelier genodigd. Esser over het vervolg: "Een landmeter toch heeft op zijn minst drie benen als hij naar zijn karwei gaat. In volle actie zelfs vijf en dat is - zelfs voor een beeldhouwer met enige ervaring - rijkelijk veel. Ik moest dus beginnen met het vereenvoudigen van een bijzonder gecompliceerd gegeven. Het beeld moest op drie benen gezet - geen been meer! En dus plantte ik mijn landmeter wijdbeens, liet hem door de knieën zakken om de goede hoogte voor oog en kijker te krijgen en liet ik zijn benen samenvallen met twee poten van zijn machinerie. En naar voren prikkend, heel dun voor het gat tussen de Afb. 2. 'De Landmeter' te Utrecht, fragment met theodoliet (foto Mieke den Boer-Snoei).

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2005 | | pagina 20