benen, het derde been. "Ja maar dat gaat zo maar niet", bracht de echte landmeter die bij mij in het atelier stond te poseren, schuchter in het midden. "Zo krijg je nooit een trillingsvrij beeld in je kijker Een beeldhouwer echter moet nu eenmaal de werkelijkheid naar zijn hand zetten, anders blijft de plastische verbeelding nergens." De kunstenaar laat de anonieme landmeter duidelijk vooruit kijken: "De aandacht van zijn bronzen oog op die verre horizon wordt van opzij gemarkeerd door het horizontale van pet en kijker, versterkt door de naar voren gerichte arm en voortgezet door het lange voetstuk. Alles streeft naar voren, deze man meet de horizon! Tot het verdere werk van Piet Esser behoort ook het recent herplaatste en meer dan levensgrote beeld van dr.ir. Cornelis Lely te Lelystad, de man die de eerste twee jaar van zijn loopbaan meewerkte aan de le Nauwkeurigheidswater passing. Alkmaar In 1997 mocht de Alkmaarse kunstenaar John Bier bij de opening van het koopcentrum Noorder Arcade het beeld daarbij maken, dat J.M. Deurwaarder Bouwgroep aan de gemeente Alkmaar gaf. Hij gaf de met name genoemde landmeter Adriaan Antonisz. gereedschap in beide handen. In de rechterhand heeft de landmeter een meetketting met schakels van vaste lengte. Met de andere hand houdt hij actief een stok vast met een meetkruis met vier vaste richtvizieren, waarmee (alleen) loodlijnen konden worden uitgezet. Het is dus geen Hollandse Cirkel, zoals Dou die ontwierp en die graadverdeling, kompas en vizierlineaal of alhidade heeft om hoeken te kunnen uitzetten of opmeten3. Benutten van een Hollandse Cirkel door de in de kracht van zijn leven afgebeelde Adriaan Antonisz. 1541 -1620) zou ook wel wat vroeg zijn geweest. Aan de plaatsing van het beeld is meer dan een halfjaar na de onthulling beperkt aandacht besteed in een anoniem berichtje in een vak blad, waarbij de twee uitgebeelde vakmatige attributen - meetkruis en meetketting dus - niet AJb. 3. 'Landmeter Adriaan Antonisz." te Alkmaar (foto Mieke den Boer-Snoei). eens werden genoemd4. In een boek over de automatisering van het Kadaster tussen 1945 en 2000 nam de beeldredacteur daarvan - een wel letterlijk passende aanduiding - een foto van het beeld op en noemt in het onderschrift "een van de eerste meetinstrumenten: de Hollandse Cirkel"5. Intussen was dat oude instrument breder bekend geworden door de oprichting van de stichting De Hollandse Cirkel in 1998 en dit tijdschrift in 1999. Te veronderstellen is dat onbedoeld hierin de verklaring ligt van het zo benoemen van een eenvoudiger meetkruis. In 2004 is over dit Alkmaarse beeld inclusief de attributen overigens gepubliceerd in een vakblad6. "Mr Adriaan Antonisz 1541-1620 Alkmaarse landmeter en vestingbouwer", zo luidt de hoofdtekst op de sokkel. Hij ontwierp in zijn 3 H.C. Pouls, De Hollandse Cirkel of cirkel van Dou, in: De Hollandse Cirkel 1999-1, p. 12-14. 4 Geodesia 1998-6, Bericht 'Standbeeld landmeter in Alkmaar', p. 298. 5 E. Berkers, Vol van vernieuwingsgedachten. Automatisering bij het Kadaster 1945-2000, Zutphen z.j., p. 126. Adri den Boer, Een beeld van een landmeter!, in: Geo-info 2004-6, p. 278/279. 79

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2005 | | pagina 21