Varia: gouden globe van landmeter Varia: Sidrac en de vorm van de aarde gemeente Alkmaar door J.M. Deurwaarder Bouwgroep - Onthuld door gedeputeerde F. Tielrooij op 5 november 1997". Slot Zijn de beide open sokkelteksten met 31 aan nemersnamen respectievelijk de naam van 1 bouwgroep tevens een monument van ver houdingen tussen de bouwwereld, gemeenten en provincies, zoals die het laatste kwart van de twintigste eeuw usance waren? Die leverden wel mooie beelden op! Niet bekend zijn presentie en dus evenmin financiering en herkomst van beelden van landmeters in andere Europese landen en laat staan de rest van de wereld. Christie's in Londen heeft een gouden globe geveild voor 678.528 euro. Volgens het veiling huis gaat het om een wereldbol vervaardigd door de Franeker landmeter en instrumenten maker Pybe Wouters, die vermoedelijk in 1580 werd geboren als zoon van burgemeester Hendrik Wouters. Wouters studeerde landmeetkunde, wiskunde en astronomie bij Adriaan Metius (circa 1571- 1635), de beroemde professor wiens verlatini- seerde achternaam - afgeleid van 'meeten'- zoveel betekent als De (Land)Meter. Tot Christie's ontdekking van deze globe waren, volgens dit veilinghuis zelf althans, slechts twee stukken bekend van Pybe Wouters: een gesig neerde koperen hoekmeter uit 1606 (Fries Museum, Leeuwarden) en een globe uit 1607 (Franeker Museum 't Coopmanshüs). Degene die de globe nu bij Christie's kocht, is een Britse handelaar. Wouters bediende zich bij het maken van de globes van de wereldkaart van Petrus Plancius, ingebonden in een Amsterdamse Bijbel die in 1590 werd uitgegeven door Laurens Jacobsz. Uit: Reformatorisch Dagblad, 4 juli 2005 Tot en met 30 oktober 2005 was in het Universiteitsmuseum in Utrecht een expositie 'Sidrac - de vraagbaak van de Middeleeuwen'. Onderwerp was het Boec van Sidrac, een encylopedie uit de 13e eeuw. Zie op internet: www.let.uu.nl/sidrac. Een fragment van een bespreking in de pers: "Hoe lang en hoe breed is de aarde? Wat zou het dertiende-eeuwse antwoord op deze vraag geweest zijn? Sidrac zegt: de aarde is even breed als zij lang is en even dik als zij breed is, want de aarde is rond als een appel. De kans is groot dat de bezoeker dacht dat men indertijd veronderstelde dat de aarde plat was - al was het maar omdat hem dit ooit verteld is in de geschiedenisles. De antwoorden op al deze wetenschappelijke vragen zijn in de dertiende eeuw nog een mengeling van vroege weten schap (zowel Europees als Arabisch), filosofie, geloof en bijgeloof. Er wordt door Sidrac veel onzin verteld over de bouw van het universum en de invloed van de hemellichamen op ons leven, maar zijn antwoord op de vraag 'Wat is een maansverduistering?' is vlekkeloos en zou zo in de Wikipeda kunnen." Uit: NRC Handelsblad, Zaterdag &cetera, 16 juli 2005, p. 17 til

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2005 | | pagina 23