Varia: vooraankondiging atlassen Historische Atlas Ooijpolder en Duffelt De Historische Atlas Ooijpolder en Duffelt brengt een rivierengebied in beeld met een ongemeen gecompliceerde en boeiende geschiedenis. Het is de geschiedenis van bedijking, afwatering en dijkdoorbraken; van de verschillende heerlijkheden en landsheren; van militaire projecten en verwoestingen; van landbouw; van opkomst en neergang van de baksteenindustrie. Thans worden delen van het gebied herbestemd voor natuur en voor ruimte ten behoeve van de rivier. Ooijpolder en Duffelt worden gekoesterd door de bewoners, maar ook door natuurvorsers en -liefhebbers van dichtbij en veraf. De Ooijpolder is genomineerd door de Werelderfgoedlijst van de UNESCO, terwijl de Millingerwaard een spraakmakend onderdeel is van de Gelderse Poort. De atlas bevat veel kaartmateriaal (full color) en foto's. Auteur: Jan van Eek. Verschijnings datum najaar 2005. Atlas Hugueninkaarten Over de topografische kaarten welke door militaire ingenieurs onder leiding van de le luitenant W.U. Huguenin in de jaren 1819-1829 zijn gemaakt is weinig gepubliceerd. In het tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde is zijn naam niet te vinden, evenmin als in meerdere Encyclopedia. Ook in voorberichten van herdrukken van oude topografische kaarten zoals die in de vorm van atlasuitgaven opgenomen zijn in publikaties van Wolters- Noordhoff, Robasproducties en P.J. de Rijke worden de Huguenin-kaarten niet vermeld. Evenmin vermeldt Teeling zijn naam in zijn bekende repertorium. Toch was er over de Hugueninkaarten wel zoveel bekend, dat er in 1982 door het Streekmuseum "Opsterlan" het initiatief werd genomen om van deze gemeente een aantal in de jaren 1822/1823 getekende bladen uit te geven. De schaal van deze gekleurde kaarten is 1: 40 000. De soort van de op de kaarten ingetekende topografie is met een zevental kleuren aangeduid. De kaarten werden destijds gemaakt als basismateriaal voor de in 1823 door Krayenhoff voltooide Topografische kaart van Nederland op de schaal van 1:115 200. Zoals gezegd waren velen niet op de hoogte van deze in de militaire archieven bewaarde handschriftkaarten. Gelukkig heeft de Drentse Historische Vereniging te Assen het grote belang van een publicatie ingezien. In een samenwerkings project met uitgeverij Heveskes te Groningen zal in het midden van de maand november de gedrukte versie van de Hugueninkaarten van de vier noordelijke provinciën in een atlasvorm verschijnen. Het mededelingenblad "Ut de Smidte" van de Fryske Akademy heeft een artikel gewijd aan de voorgenomen uitgave van deze nieuwe atlas. Omdat de kaarten het formaat hebben van 40x40 centimeter, was het niet mogelijk elke kaart op dit formaat in een handzame atlas weer te geven. De kaarten zullen om die reden worden afgedrukt op een formaat van 33x23,5 centimeter. De uit te geven atlas zal 300 bladzijden tellen, waarvan op 170 bladzijden de gekleurde kaarten zijn afgedrukt. Het aantal op dubbele bladzijden afgedrukte kaarten bedraagt daardoor 85. De geschiedenis van het ontstaan van de kaarten en de historie van het landschap zullen door de geograaf Herman Versfeit en de historicus Meindert Schroor worden beschreven in het tekstgedeelte van de atlas. Sinds de (verlopen) intekendatum is de atlas voor 52,50 euro verkrijgbaar. De af te drukken kaarten geven een prachtig beeld van het Noord- Nederlandse landschap, echter met uitzondering van de eilanden en een gedeelte van Overijssel. Eén van de redactieleden heeft reeds ingetekend op een atlas. Zodra dit exemplaar is afgeleverd, is er informatie voorhanden om een en ander over de nieuwe atlas en haar Hugueninkaarten te publiceren. De redactie heeft dan ook het voor nemen dit in een aflevering van de Hollandse Cirkel van 2006 op te nemen. Bovendien kan dan, met als ondersteuning van de voorhanden informatie op internet, wat meer geschreven worden over leven en werk van deze ofificier- landmeter-cartograaf Huguenin. Henk Holsbrink 84

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2005 | | pagina 26