Varia: 't vaam van Klays van Kieten Afb. 2. Maatstreepje en de tekst 'T-VAAM VAN'. Afb. 3. Maatstreepje en de tekst 'KLAYS vKIETEN'. Oorspronkelijk menselijke maten als voet, el en duim werden gestandaardiseerd vastgelegd. Eerder is in dit tijdschrift aangehaald dat de Rijnlandse voet en roede nog steeds kunnen worden nagemeten op het stadhuis te Leiden1. De vadem is de afstand tussen de vingertoppen bij horizontaal uitgespreide armen. Dit komt overeen met de lichaamslengte, met zes voet en met ca. 1.80 meter. In de zeevaart wordt de vadem traditioneel benut als maateenheid voor waterdiepten en anker touwlengten. Het bijbelboek Handelingen in de Statenvertaling meldt in verband met de schip breuk van de apostel Paulus in de Adriatische Zee in hoofdstuk 27 vers 28: En zij peilden met het lood twintig vadem en iets verder peilden zij vijftien vadem. Een standaard-vadem aan een Nederlands gebouw is onbekend. Te Spaamwoude is wel aan het schip van de in 1764 vernieuwde kerk nog steeds de spanwijdte ('t vaam) aangegeven van de plaatselijke reus Klays van Kieten (2,69 m), die volgens toeristische bronnen in de 13e eeuw leefde. In Spaarnwoude zijn minstens een straat en een golfbeker naar hem vernoemd. Afb. 1. De vadem van Klays van Kieten verge leken met die van iemand van gemiddelde lengte (foto 's Mieke den Boer-Snoei). In de kerkmuur bevinden zich drie stenen: een met alleen een middelpunt en aan weerszijden daarvan stenen met verticale maatstreepjes en de teksten T-VAAM VAN en KLAYS vKIETEN. Adri den Boer 1 Adri den Boer, Snellius en de Rijnlandse roede, in: De Hollandse Cirkel, oktober 2003 V' 3 De Slokop '1 Korur^fehoj Mooie Ne! et labor» Spaarnwoude 86

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2005 | | pagina 28