Douschans Varia: Zoetermeer vernoemde landmeters Kraijenhoff schans In 2001 publiceerde het tijdschrift Geodesia Nederlandse straatnamen met het beroep 'landmeter' er in en besteedde ook aandacht aan enkele individueel vernoemde landmeters. Volledigheid bij dat laatste aspect leek geen pretentie en terzake kan men ook moeilijk compleet zijn. De raad van de gemeente Zoetermeer stelde in 1997 door aanname van voorstel 970741 straatnamen vast in de wijk Noordhove tegen de Benthuizerplas. Voor het eerste deelplan koos men voor het vernoemen van vesting bouwers - ook Krayenhoff - en het achter voegsel 'schans'. Ter wille van de systematiek is dat achtervoegsel aangehouden bij het in volgende deelplannen vernoemen van water bouwkundigen, landmeters en cartografen. De lijst bevatte van (onder andere) ook daadwerke lijke toegekende namen de volgende Zoeter- meerse motiveringen: - Bolstraschans Melchior Bolstra, landmeter in de 18e eeuw; - Cruquiusschans: Nicolaas Cruquius, 18e- eeuwse cartograaf; - Douschans: Johan Dou, landmeter in de 17e eeuw; - Balthasarschans: Floris Balthasar, 17e eeuwse kaartenmaker, maakte een van de oudste kaarten van Zoetermeer; (foto 's Mieke den Boer-Snoei). - Pelschans: Willem Pel, eind 17e eeuw, landmeter uit Zoetermeer - Semsschans: Johan Sems, 1570-1662, landmeter die de grens bepaalde tussen Groningen en Drenthe. Terwijl bijvoorbeeld in Den Haag de Krayen- hoffstraat is voorzien van een ondertekstje 'generaal en minister van oorlog' kennen de Zoetermeerse straatnaambordjes zelf helaas geen uitleg. In bijvoorbeeld de naam Pelschans zullen weinigen zodoende een landmeter herkennen en bij de Balthasarschans is zelfs een verwarring met Balthasar Gerards te veronderstellen... Internettende wijkbewoners worden wel aan de naamgevers herinnerd door de website www.noordhove.nl. Ad van der Meer, Landmeter, waar is uw straat, in: Geodesia 2001-1, p. 32-35 Adri den Boer Literatuur 87

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2005 | | pagina 29