Nieuw kwadrant van Snellius Afb. 1. Staand kwadrant van Brahe (uit: Joan Blaeu, Atlas Maior) Afb. 2. Origineel staand kwadrant van Snellius in Museum Boerhaave (foto Mieke den Boer-Snoei) Inleiding Maandag 16 januari 2006 werd in het Snellius, Niels Bohrweg 1 te Leiden een replica van het kwadrant van Snellius (1580-1626) feestelijk onthuld. Sinds 3 maart 2004 heet het gebouw voor Wiskunde en Informatica van de Universi teit Leiden Snellius. Was op de receptie toen een gelijknamige bushalte nog een wens: intussen is die halte er in lijn 57 van Connexxion! Op 27 augustus 2004 werd bij het afscheid van prof.dr. Gerrit van Dijk als hoogleraar wiskunde de be lofte gedaan de hal te verrijken met een replica van het kwadrant van Snellius, zoals dat origineel prijkt in Museum Boerhaave te Leiden. Het ging om een tweede kopie: de eerste bevond zich al in het Museum of American History in Washington. Voorafgaand aan de onthulling stonden er gedegen lezingen op het programma. Ook een flyer met een driehoeksnet uit de publicatie van TH-lector Haasbroek uit 1960 illustreerde de hernieuwde aandacht voor Snellius in Leiden. De directeur Informatiseringsgroep P.J.J. van Daalen heette een grote groep aanwezigen welkom, waaronder afvaardigingen van het College van Bestuur van de Universiteit tot die van Hr Ms Snellius van de Dienst der Hydro grafie. (De marinegrijze A803 prijkte ook al op één van de eerste sheets.) De directeur memoreerde gezien zijn ICT-vak eerst de reflectiewet van Snellius: "Ieder Amerikaans boek over glasvezeltechnologie begint met Snellius' Law!" Direct daarop werd, net als in de convocatie, vermeld dat Snellius "ook een pionier was op het gebied van de landmeet kunde" en vandaar het kwadrant. De mens Snellius Drs Liesbeth de Wreede van het Mathematisch Instituut werkt aan een proefschrift over Snellius en het humanisme en hield een voordracht over Adri den Boer 9

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2006 | | pagina 11