reisverslagen van 18e eeuwse sterrenkundigen. Het kwam in de nieuwe sterrenwacht (1861) bij de collectie historische astronomische instrumenten te staan en later in Museum Boerhaave," aldus Van Gent. Replica Dr. Jos van den Broek, docent wetenschaps communicatie bij de Leidse Faculteit der Wiskunde en Natuurwetenschappen, hield vervolgens een presentatie over 'Wat komt er kijken voor een replica?' Om te beginnen erkende hij dat van een echte kopie toch geen sprake was: in Boerhaave staat het kwadrant, in Snellius ligt het en ook de lenzen van de kijker zijn afwijkend, zodat de bezoeker de twee op pilaren aangebrachte foto's van de torens van het Leidse stadhuis en van de Delftse Nieuwe Kerk scherp ziet. Besloten werd dus om ook de kijker - een toevoeging van Snellius' opvolger Jacob Golius - aan te brengen. Het bouwproces van de replica startte met fotograferen en opmeten. Boerhaave stond zelfs zorgvuldig demonteren van de naast het vizier aangebrachte kijker toe. Houtconstructie-onderzoek naar de ver bindingen deden 'de jongens van het ROC Leiden', afdeling Hout en Meubel, te Oegstgeest en zij maakten die constructie ook na. Het messing beslag werd vervaardigd door de Fijn Mechanische Dienst van het Leids Afb. 6. en op foto van de toren van de Delftse Nieuwe Kerk. Instituut voor Onderzoek in de Natuurkunde. De schaalverdeling en alle andere messing beslag- onderdelen werden handmatig en op ouderwetse manier uitgezaagd en gevijld, zij het met computertekeningen als mal. Alleen de kijker werd op de draaibank gedraaid. Alvorens hapjes en drankjes konden worden genuttigd werd de replica tenslotte onthuld door decaan prof.dr. F.W. Saris en uiteraard prof.dr. G. van Dijk. Afb. 7. Bushalte Snellius (foto Mieke den Boer- Snoei) Afb. 5. Richten op foto Leidse stadhuistoren... 11

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2006 | | pagina 13