instrumenten, bewaard door de diverse geodeti sche instellingen op het niveau van de centrale overheid.37 Daarin bevindt zich ook een op 18 december 1996 gedateerde lijst van overjarige instrumenten en gereedschappen van de RD bij het Kadaster. Op die lijst staan diverse theo dolieten en richtkijkers van het fabrikaat Wanschaff, alles met bijbehorende opberg/transport-kist. Toen de heer J. van Eek enkele jaren later in het kader van de activiteiten van de inmiddels opgerichte Stichting De Hollandse Cirkel op zoek ging naar alom bij het Kadaster aanwezig 'geodetisch instrumenteel erfgoed', vond hij in Apeldoorn vier Wanschaffs: een 9 cm, een 14 cm en twee van 21 cm. De onderzoeker voegde aan zijn rapport38 foto's toe van drie van de Apeldoornse Wanschaffs. Eén van de W21's trof hij aan op de werkkamer van de voorzitter van de Raad van Bestuur. Het nummer 2 op dit instrument geeft aan dat we hier te doen hebben met de tweede, in 1893 voor de primaire metingen verworven W21, Schols' W21 No.2 dus. De tweede W21 zag Van Eek bij de RD in een vitrine staan. In die vitrine vond hij ook de W14 en de W9 met zijn houten opberg/trans port-kistje. Met de vergaarde kennis over de vorming en het gebruik van de Wanschaff "keurcollectie" leek het de moeite waard bij de RD in Apeldoorn nog eens gericht naar bepaalde objecten daaruit op zoek te gaan. Daarbij vonden we - medewerkers van het Kadaster waren daarbij zeer behulpzaam - net als Van Eek, een W14 in een vitrine bij de RD. Onder in die vitrine stond, zoals hij had gefotogra feerd, een 21 cm versie, met - dat was nieuw - op de alhidade onder "Wanschaff Berlin" nummer "3"; de afneembare en om te leggen kijker is ongenummerd. De W21 op de werkkamer van de voorzitter van de Raad van Bestuur heeft, zoals Van Eek al opmerkte, op de alhidade: "Wanschaff Berlin 2". Met een niet genummerde richtkijker staat deze theodoliet op een met (vroeger waarschijnlijk zwart) leer beklede kist voor het instrument met afgenomen kijker nummer "3" en die weer op een met leer bekleed houten kistje nummer "1" voor de kijker! Op de kisten zijn de nummers aangebracht door rijen bolkoppige spijkertjes. Het, voor zover na te gaan, ongenummerde 9 cm-verkenningstheodolietje met kistje staat inmiddels in de entree van De Grift naast de in november 2005 verworven W35. Het RD-depot herbergt enkele verrassingen. Niet alleen vonden we daar nog twee 21 cm- 'onderstellen' (eerste as met horizontale rand en alhidade met afleesmicroscopen) en twee losse 21 cm-richtkijkers met ruiterniveaus, maar ook - deels in combinatie daarmee - een aantal met leer beklede opberg/transport-kisten voor zowel onderstellen als kijkers. Het meest boeide onderstel nummer "1", waarschijnlijk een halve eeuw geleden 'gekist' in nummer "1"; vermoe delijk de eerste in 1887 afgeleverde W21, in 1894 door Schols aangeduid met W 21 No. 1\ Daarbij lag een houten kistje nummer "5" met daarin richtkijker nummer "4". Een andere richtkijker nummer "2" vonden we in kistje nummer "2". In kist nummer "4" stond een onderstel nummer "4". Dan was er nog enig leeg Wanschaff-fust: een W21-onderstelkist, gemerkt "2"; een W21-kijkerkistje, gemerkt "2" en een W14-kist met draagstel, gemerkt "2" (behorend bij de W14 in de RD-vitrine?). De nummers op de instrumenten zijn in de alhidades, respectievelijk kijkers gegraveerd of gestempeld; die op de kisten 'gespijkerd', zoals aangegeven. Wat de W21 -theodolieten betreft bevinden zich dus bij het Kadaster Apeldoorn: de onderstellen nummers 1 t/m 4; de (richt)kijkers nummers 2 en 4, alsmede twee ongenummerde kijkers; de onderstelkisten nummers 1 t/m 4; de kijkerkisten nummers 1 t/m 3 en 5. Aangenomen dat de nummers op de diverse onderdelen verwijzen naar de oorspronkelijke administratie, zoals die vermoedelijk door de RD is in- en doorgevoerd, dan heeft in de loop der jaren - waarschijnlijk nadat de instrumenten door de RD buiten gebruik waren gesteld - enige verwisseling plaatsgehad. Dat de kijkers op onderstellen "2" en "3", in tegenstelling tot de andere exemplaren, niet zijn genummerd, zou erop kunnen wijzen dat die kijkers later zijn gereviseerd of in onbruik geraakte oorspronkelijke exemplaren (de nu ontbrekende nummers 1 en 3) hebben vervangen.

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2006 | | pagina 11