Samenvattend zijn, afgezien van de in november 2005 in bruikleen verkregen W35, bij het Kadaster in Apeldoorn aanwezig vier W21's, één W14 en één W9, alles met bijbeho rende opberg/transport-kisten. Verder zoekend bij het Kadaster vond de heer Van Eek bij de vestiging Eindhoven nog een - naar hij schrijft - gereviseerde, gebruiksklare W14 op een houten statief; bij nader onder zoek: W14 No. 6. De Werkgroep Inventarisatie Geodetisch Instrumenteel Erfgoed (IGIE) van Stichting De Hollandse Cirkel trof bij de Hogeschool van Utrecht nog een uit omstreeks 1900 daterende WanschafF-theodoliet aan met, ondanks enige 'vermomming' ('geodetisch' groen gekleurd en voorzien van een beschermende afdekking van de rand), duidelijke kenmerken van een W14. Het aangetroffen nummer "4" doet vermoeden dat we hier te doen hebben met de W14 No. 4, die in 1923 door de RCGW werd overgedragen aan de Ingenieur-verificateur van Domeinen. Het instrument zou dan daarna enkele moderni serende, op praktisch gebruik afgestemde, aanpassingen hebben ondergaan en later voor onderwijsdoeleinden zijn afgestaan aan de HTS te Utrecht. De verstrooide "keurcollectie" Het vorenstaande overziend, komen we voorlopig (mei 2006) tot het volgende overzicht van in Nederland nog aanwezige, waarschijnlijk ooit tot de "keurcollectie" van de RCGW behorende, Wanschaff-theodolieten: W35: één exemplaar uit de collectie Geodesie, door het Techniek Museum Delft in 2005 permanent in bruikleen gegeven aan het Kadaster te Apeldoorn (W35 No. één exemplaar, door de TU Delft perma nent in bruikleen gegeven aan het Museum Boerhaave te Leiden (W35 No. 2); W21 één exemplaar in de collectie Geodesie bij het Techniek Museum Delft W 21 No. 5 met bijbehorende kijker No. 5); één exemplaar, door de TU Delft perma nent in bruikleen gegeven aan het Museum Boerhaave te Leiden (W21 No. 6 met bijbehorende kijker No. 6 en opberg/transport-kisten No. 6); vier exemplaren in de collectie RD te Apeldoorn (W21 No. 1 t/m 4 met opberg/transport-kisten en kijkers No. 2 en 4 en twee ongenummerde kijkers); W14: één exemplaar in de collectie Geodesie bij het Techniek Museum Delft (ongenum merd; W14 No. 1 één exemplaar in de collectie RD te Apeldoorn (ongenummerd; waarschijnlijk IV14 No. 2); één exemplaar bij het Kadaster Eindhoven (W14 No. 6); één exemplaar bij de Hogeschool van Utrecht (vermoedelijk W14 No. 4); W9: één exemplaar in de collectie Geodesie bij het Techniek Museum Delft (ongenum merd); één exemplaar in de collectie RD te Apeldoorn (ongenummerd). Resumerend zijn beide door de RCGW aange schafte W35's en alle zes W21's nog aanwezig. Van de W14's zijn er zeker nog twee spoorloos. Bij gebrek aan gegevens over het aantal destijds door de RCGW aangeschafte W9's kan hier over het aantal 'vermiste' exemplaren van dat type geen uitspraak worden gedaan. Gezien de alternatieve (kadastrale) gebruiksmogelijk heden van de handzame W14's - zoals opgemerkt werden er in 1923-'24 door de RCGW al minstens twee voor praktisch gebruik afgestaan - en dc kleine decoratieve W9's, is het waarschijnlijk dat er van beide types nog enkele 'in omloop' zijn; als afgedankt gebruiks- instrument in een dienst- of bedrijfsdepot, als herinnering aan het handmatige verleden van de landmeetkunde in een directiekamer, in de collectie van een historisch museum, bij een particuliere verzamelaar of thuis bij een gepen sioneerde landmeter. Geheel in de lijn met de activiteiten van IGIE, zou het aardig zijn de vermiste exemplaren van de RD-"keurcollectie" alsnog te kunnen opsporen of het lot van eventueel verloren geraakte exemplaren te achterhalen. Het zou natuurlijk helemaal mooi zijn de complete RD- 'keurcollectie' nog een keer bij elkaar te zien. 46

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2006 | | pagina 12